Maui
- Petr
- 25. 6. 2023
- Minut čtení: 6
Aktualizováno: 15. 3.
Maui je jméno druhého největšího havajského ostrova. Tropického ostrova, který je milován pro své světoznámé pláže, fascinující mořské želvy, výhledy na migrující velryby (v zimních měsících) a nádherný východ a západ slunce z vrcholu sopky Haleakalā.
Existují dvě verze vysvětlení, jak ostrov vznikl - jedna mýtická a jedna vědecká. Mýtická verze historie Maui hovoří o sopečné bohyni Pele, která jak cestovala z místa na místo, občas se dotkla nohou země, a tam kde se tak stalo, se vytvořil ostrov.

Maluaka Beach nádherná pláž v oblasti South Maui Makena Area, která je často označována jako Turtle Town pro množství mořských želv ve vodě. Ideální místo pro šnorchlování je na severním konci pláže, poblíž lávového útesu.
Ta vědecká vysvětluje, že Maui vznikl ze dvou sopek. jedné větší a jedné menší. S každou erupcí se ze sopek chrlila nová láva, která nakonec a vytvořila vrcholy sahající až do výše 10km nad mořské dno. Nad hladinu oceánu v případě Maui vyčnívají jen poslední 3km mohutné sopky. Stejným principem byly vytvořeny všechny Havajské ostrovy. Když pak na místě koukáte vlastníma očima na všechnu tu divokou nádheru, není zase tak úplně jednoznačné ke které verzi se připojit.

Kahekili Beach Park v Lahaina - korálový útes překypující životem je jen pár metrů od pláže, a každý druhý plavec tu má potápěčské brýle.
Dostat se sem není moc složité, navzdory faktu, že jde o neodlehlejší místo na planetě kde trvale žijí lidé. K nejbližšímu kontinentálnímu osídlení, do jižní Kalifornie, je to 2400mil (4000km). Na druhou stranu do Japonska už je to přes 4000mil (6500km). Časový posun vůči Pacific Standard Time je -3 hodiny a let z Kalifornie trvá asi 5-6 hodin podle počasí. Můžete letět přímo na Maui, třeba z Long Beach Airport (LGB), nebo spoustou letů prakticky ze všech ze všech větších letišť v jižní Kalifornii rovnou do Honolulu (ostrov Oahu), a pak jen "přeskočit" 30min letem na sousední Maui. Než se na Hawaii vydáte, pár základních faktů, bez kterých se neobejdete :-)

Kaanapali Beach v Lahaina je jednou z nejkrásnějších pláží vůbec. Na jejím severním konci se nachází útes Puʻu Kekaʻa, neboli Black Rock. Každý večer při západu slunce, se podél útesu rozsvítí pochodně a nadšenci se vrhají z útesu do vody v rekonstrukci výkonu uctívaného krále Maui Kahekili.
Pouze tady se můžete ráno opalovat na pláži, pak skočit do auta vyjet nahoru na sopku postavit si sněhuláka. Pouze tady se z celých USA pěstuje komerčně jak káva, tak i kakao a vanilka. Pouze v tomto státě unie mají autentický královský palác, který se rovněž pyšní faktem, že měl zavedenu elektřinu o pět let dříve (1886) než Bílý Dům ve Washington, DC. Státní květinou Havaje je žlutý ibišek (Hibiscus brackenridgei) - havajsky pua mao hau hele. Je to opravdu původní nesmírně krásná havajská květina, žádný čínský import. Státním ptákem je pak Berneška havajská (Branta sandvicensis) - havajsky nene, neohrabaný kachnovitý pták, který létá hůře než bažant a je velmi vzácný, protože jeho populaci zdecimovaly přivezené kočky a promyky. Kolem silnic nasázely místní úřady množství značek vyzývajících řidiče k opatrnosti. Pokud se náhodou nene rozhodne přejít silnici a vy ho přesto přejedete, přivolaná policejní hlídka vás patrně na místě zastřelí :-)

Symbolem souostroví Hawaii je ryba jménem Humuhumunukunukuāpuaʻa. Správná výslovnost je humuˈhumuˈnukuˈnukuˈwaːpuˈwɐʔə, ale mezi námi rybáři se jí říká krátce Humuhumu.
A konečně státní ryba. Tou je nádherný Ostenec klínovitý neboli wedgetail triggerfish (Rhinecanthus rectangulus) - havajsky humuhumunukunukuapuaa. Upřímně řečeno není to zrovna mírumilovný a kamarádský druh, jak by člověk očekával. Je to agresivní až zuřivý samotář, který s oblibou útočí na plavce kolem útesů a okusuje jim kotníky. Naštěstí, ale měří maximálně kolem 30 cm a většinou ho plně zaměstnávají spíše nezvaní rybí návštěvníci jeho vybraného místečka.

Kalama Beach Park v Kihei, za soumraku je třeba dávat pozor abyste nezakopli o mořské želvy vylézající na pláž.
Maui je stále až z 80% tvořen divokou přírodou a fakt, že se uprostřed ostrova tyčí 3 km vysoká štítová sopka, umožňuje existenci 6-ti různých klimatických oblastí i na tak malinkém území. Jižní část ostrova (Kihei, Wailea a Makena) je tvořena převážně nádhernými plážemi a v současnosti se velmi dynamicky rozvíjí. Pokud chcete cestovat po ostrově, je to nejlepší místo kde se ubytovat. Nezanedbatelný je také fakt, že ceny jsou tu podstatně nižší než na nejexponovanějších místech jako je Wailea či Lahaina.

Domorodá rybářská svatyně Ko'a shlížející z Maui Ocean Center na zátoku Maalaea Bay je zasvěcena bohu Aumakua Mano (žralok strážce) chránícímu toto místo v oceánu.
Milovníci mořského života zde najdou Hawaiian Islands Humpback Whale National Marine Sanctuary, kde ví o těchto velrybách úplně všechno. Kousek dál směrem na západ je pak ještě Maui Ocean Center, který patří mezi 10 nejlepších mořských akvárií na světě. Jeho návštěvu nemůžete vynechat, zejména pak dominantu celého komplexu, kterou je obrovitá bílá koule viditelná zdaleka. Říká se jí 3D Sphere a díky nejmodernější audio vizuální technice, se zde můžete v klidu posadit/položit a potápět se do hlubin Pacifiku společně s rodinou velryb keporkaků bez ohledu na roční období. Zážitek je to opravdu parádní. Z nedalekého přístavu Maalaea se pak můžete vypravit v sezóně za velrybami přímo na moře.

Tyrkysová barva oceánu kolem korálového útesu v Honolua Bay. Šnorchlování tady, je zážitkem na celý život.
Západní část ostrova je nejstarší částí Maui a tvoří ji jednak luxusní střediska s plážemi světové extratřídy jako je Kaanapali Beach ve městě Lahaina, ale také úžasně zelené deštné pralesy dosahující na severozápadě až k oceánu. Pokud se tedy vydáte pobřežní silnicí dále od civilizace, čeká vás zážitek z jízdy po úzké a klikaté pobřežní komunikaci, kde se dvě auta standardní americké velikosti vyhnou pouze na místech tomu určených. Silnice se sice honosí názvem Kahekili Highway (aka Highway 340), ale je třeba počítat s tím, že některé úseky silnice nejsou v dobrém stavu - tady se jim říká "the road only for goats". Je třeba troubit před zatáčkou a dávat pozor zejména na šílence z různých adventure agentur převážejících ve vanech turisty a neustále spěchajících za dalším businessem, kteří řídí jako by cesta patřila jen jim. Naštěstí jak se cesta klikatí po útesech, většinou protijedoucí vůz zahlédnete dříve, něž se z ničeho nic objeví před vámi v zatáčce. Je prostě třeba trochu předvídat, zvláště v úsecích kde je skutečně jen jeden jízdní pruh asi (asi 8 mil).

Nakalele point, Blowhole v akci - čím větší příboj tím mohutnější gejzír a nebezpečnější situace pokud jste příliš blízko.
Pokud nepočítám samotný adrenalin z jízdy po Kahekili Highway, je fajn zastavit se v této oblasti alespoň na třech místech. Prvním je Honula Bay, kde se dá zažít jedno z nejkrásnějších šnorchlovaní na světě. Hned u silnice je malé parkoviště, pláž je velmi kamenitá, takže rovnou skočte do vody. Je třeba plavat trošku dále od pláže a dole pod sebou už v malé hloubce uvidíte úžasné divadlo barev a pohybu tropického korálového útesu. Jen občas pozor na přijíždějící a kotvící katamarány, které sem dopravují potápěče z turistických resortů ostrova.

Kahakuloa head v Kahakuloa Bay, z tohoto útesu prý rádi skákali havajští náčelníci do moře.
Dalším zajímavým místem po cestě je Nakalele Point s přírodní atrakcí zvanou Blowhole. Jedná se vlastně o ventilační průduch v útesu, který je připojen k podzemní, ponořené oceánské jeskyni. Jeskyně a otvor jsou tvarovány tak, že když se oceán zvedne nebo do něj narazí vlny příboje, voda se v dutině stlačí a otvorem je prudce vytlačen proud vody a vzduchu do značné výšky (až 15m). Je třeba poznamenat, že bezpečnost je tady na Maui zcela vaše starost, žádné zábradlí či vyhlídku pro turisty nečekejte. A tato atrakce matky přírody je jednou z nejnebezpečnějších. Nechoďte k průduchu a nesnažte se do něj nahlédnout, jsou známy případy kdy byl turista vtažen podtlakem do otvoru, a již ho nikdy nikdo nespatřil. Než se přiblížíte, pozorujte chvíli oceán, sílu vln a příboje a samozřejmě také gejzír. Nemusí vás totiž jen vcucnout gejzír, ale v klidu vás smete z útesu do moře vysoká příbojová vlna :-)

Tropický děštný prales v západní části Maui.
Pokud dojedete až do zátoky Kahakuola Bay a spatříte na vlastní oči Kahakuloa Head (Pu'u Koa'e - 194m) vězte, že jste jedni z mála kdo projeli jednu z nejstrašidelnějších silnic světa - Kahekili Highway (Route 340). Jak už jsem zmínil dříve, silnice obepínající mořské útesy a je velmi úzká (často jen jeden pruh), s mnoha slepými zatáčkami a bez zábradlí, a jen málo lidí najde odvahu sem přijet. Samotný útes Kahakuloa Head byl jedním z oblíbených míst krále Kahekiliho pro potápění v oceánu. Kahekili byl králem na Maui a v polovině 1700, vyšplhal na tento kopec a skočil do oceánu pod ním. Proto je kopec známý také jako Kahekili's Leap (stejně jako Black Rock v Ka'anapali). Dnes tam stále vede stezka, ale je příliš úzká a nebezpečná - jak jinak na nádherném a divokém ostrově Maui.
Comments