top of page

Black Friday survival

  • Obrázek autora: Petr
    Petr
  • 28. 11. 2021
  • Minut čtení: 4

Aktualizováno: 12. 12. 2021

Nejlepší způsob, jak využít dny následující Den díkůvzdání, je odjet co nejdále od civilizace, ideálně do pouště. Teploty jsou již snesitelné a hlavně tam nejsou žádná nákupní centra!

Na celém nákupním šílenství zvaném Black Friday je zajímavý v podstatě jen příběh, kde se tady vůbec vzal. Nejčastěji opakovaná story za tradicí Černého pátku jej spojuje s maloobchodníky. Po celém roce fungování se ztrátou „v červených číslech“ obchody údajně vydělaly na slevách a faktu, že lidé mají volno a mohou trávit v obchodech celé dny. Business se tak dostal díky svátečním nakupujícím „do černých čísel“, tedy zisku. Je sice pravda, že maloobchodní společnosti při vedení účetnictví zaznamenávaly ztráty červeně a zisky černě, ale tato verze je nepřesným, i když oficiálně schváleným příběhem za tradicí. Skutečná historie Černého pátku je jiná. V 50. letech minulého století používala policie ve městě Philadelphia tento termín k popisu chaosu, který nastal den po Dni díkůvzdání, když do města proudily hordy nakupujících z předměstí a také turistů před velkým fotbalovým zápasem mezi US Army a US Navy, který se konal každý rok v sobotu hned po Thanksgiving day. Nejenže si policisté z nemohli vzít den volna jako všichni, ale museli pracovat na extra dlouhé směny, aby se vypořádali s rostoucími davy a šíleným provozem. Tyto dny byly rovněž zlatým dolem pro kriminalitu všeho druhu.

Od roku 1961 se „Black Friday“ uchytil ve Filadelfii do té míry, že se městští obchodníci neúspěšně pokusili změnit jej na „Big Friday“, aby odstranili negativní konotace. Do zbytku USA se však tento termín rozšířil až mnohem později. Uvádí se, že až koncem 80. let našli maloobchodníci způsob, jak Černý pátek znovu objevit a proměnit ho v něco, co se na nich a jejich zákaznících odrazí spíše pozitivně, než negativně. Výsledkem byl zmíněný marketingový koncept svátku „od červených čísel k černým“ a představa, že den po Dni díkůvzdání znamená příležitost, kdy americké obchody konečně dosáhnou zisku.


Temnější kořeny Black Friday ve Filadelfii už jsou z velké části zapomenuty. Od té doby se jednodenní prodejní bonanza proměnila v téměř čtyřdenní akci a zplodila další „maloobchodní svátky“, jako je Small Business Saturday/Sunday a Cyber ​​Monday. Obchody se otevírají čím dál tím dříve, a některé umožňují svým oddaným nakupujícím dokonce vyrazit hned po jídle na Den díkůvzdání.

O to více odvážně působí krok jednoho z největších nákupních řetězců v zemi Target. Letos na Den díkůvzdání zavřel všechny obchody a poslal zaměstnance odpočívat domů.

Na sociálních sítích vypuklo peklo...zavřít obchody v Americe, když lidé můžou nakupovat? Asi jde jen o mentální a fyzickou přípravu zaměnstnanců na druhý den - Black Friday. Právě v Targetu byly v tento den často k vidění scény jako z Apokalypsy.


Cestu do pouště jsme samozřejmě nezvolili náhodou. Přijatelné klima v tomto ročním období je jen jedním z důvodů. Dalším je relativně jednoduchá dopravní dostupnost.

Prodloužený víkend kolem Dne díkůvzdání je tradičně obdobím nejvyšší cestovatelské aktivity Američanů, automobilem jich vyrazí na cesty za rodinou až 50 milionů. Dálnice jsou naprosto přecpané a často se posunujete krokem (pro obyvatele L.A. denní rutina). Pokud chcete cestovat v tomto období, pak odřiďte co nejvíce do 9:00 hodin ráno na Den díkůvzdání, a do cca 11:00 hodin dopoledne v následujících volných dnech. Máte tak šanci se někam dostat ještě za rozumnou dobu. Pokud to zkombinujete s maximálním využitím placených dálnic systému FasTrak dostanete se na východ z Orange County skutečně velmi hladce. Až do Riverside. Tam se musíte napojit na Interstate 10, hlavní dálniční tepnu spojující Metropolitní oblast L.A. s východem USA. Do cesty se vám ale staví dvě překážky. První je úzký průsmyk ležící mezi dvěma pohořími San Jacinto a San Bernardino, kterým se musí dálnice protáhnout a nelze ho objet jinudy. Druhou překážkou, která dokáže některé cestovatele zastavit, je pak rozsáhlý pouštní outlet Cabazon. Prostě se pár desítkám mil v kolonách a jízdě krokem stejně úplně nevyhnete.


Odbočka do pouštních měst nejzápadnějšího výběžku Sonora desert na sebe ale nedá dlouho čekat, a přecpanou dálnici zase můžete opustit. Pouštní města ležící v Coachella Valley na úpatí San Jacinto Mountains jsou oázou klidu a pohody. Ať už zakotvíte v Palm Springs, Cathedral City, Rancho Mirage nebo Palm Desert, přivítá vás přátelská a uvolněná atmosféra, golfová hřiště a tenisové kurty, bary a restaurace, vůně marihuany, vždy slunečné počasí, všude přítomné palmy a neuvěřitelně nádherné barvy. Nevím jestli to dělá kombinace slunečního svitu a pouštního vzduchu, nebo kontrast pouště všude kolem, ale všechno je tu jaksi barevnější a veselejší. Že jste stále v Kalifornii vám připomene povinné nošení masek ve vnitřních prostorách bez ohledu na očkování a hlavně lidé na ulici nosící masky dobrovolně i venku. Na hotelu vás bez masky nepustí ani na recepci, což občas nechápou turisté ze států hlubokého Jihu, kde spoléhají zejména na přirozenou imunitu.

Teď ale jedna velmi pozitivní zpráva! Úžasná socha Marylin Monroe opravdu od léta zase stojí před Palm Springs Art Museum v celé své kráse. O jejím pohnutém osudu, instalaci a de-instalaci, rocích strávených v depozitáři i podivných názorech na ženskou krásu, jsem již psal v jednom z předchozích příspěvků. Důležité ale je, že je zase tady a přináší radost i potěšení, stejně jako celý nově zrekonstruovaný park kolem. Skupinu lezoucích giga-batolat (co utekla z Prahy) Davida Černého nevyjímaje. Věřím, že tentokrát je to již opravdu Forever Marylin!


PS: Pokud se chcete vyhnout davům a mít Marylin sami pro sebe, je lepší přijít brzy z rána :)


Jednoduchý způsob jak si udělat představu o celé oblasti z větší perspektivy je vydat se po silnici č.74 z Palm Desert směrem do hor. Celý tento úsek silnice je nazýván Palms to Pines Scenic Highway. A opravdu, v souladu s názvem, vás přivede z oblasti pouště a palem do horské oblasti, jíž dominují místní druhy jehličnanů. Těsně než překonáte průsmyk na druhou stranu, zastavte se určitě na Coachella Valley Vista Point. Z tohoto místa je ohromující pohled na pouštní města a většinu údolí Coachella Valley. Dokonce směrem na jih uvidíte v dálce na horizontu temně modré Salton sea a sytě zelenou barvu hájů datlových palem kolem něj. Mimochodem před sebou také uvidíte neuvěřitelně se motající silnici cestou nahoru na hřeben pohoří.

Jakmile se dostanete na opačnou stranu ocitnete v oblasti, která je horami obklopena ze všech stran - San Jacinto Mountains na východě, pobřežními horami Santa Ana Mountains na západě a San Bernardino Mountains na severu. Vítejte v Inland Emipre!

To už je ale jiný příběh.


Coachella Valley Vista Point



 
 
 

Comments


bottom of page