top of page

Skřítkové na konci světa

  • Obrázek autora: Petr
    Petr
  • 10. 1. 2022
  • Minut čtení: 3

Aktualizováno: 12. 1. 2022

Scenic Byway 12 v jižním Utahu se pravidelně umísťuje mezi top 10 nejkrásnějšími vyhlídkovými cestami nejen v USA. Podle mého názoru je to Most Beautiful Highway in the World číslo dvě. Hned za Pacific Coast Highway v Kalifornii. Scenic Byway 12 je dlouhá asi 120 mil a prochází krajinou, kterou lze bez nadsázky označit jako jednu z nejrozmanitějších a nejkrásnějších v Severní Americe. Vine se kaňony, červenými skalními útesy, borovými a osikovými lesy, alpskými horskými ekosystémy, národními parky, státními parky, kolem národních monumentů a také malebnými venkovskými městečky.


Cesta začíná na US Highway 89, sedm mil jižně od města Panguitch, tedy v místech, kde jsem skočil svoje vyprávění o cestě do jižního Utahu za sněhem:) Kousek od křižovatky cesta rychle protne krásné červené skalní útvary Red Canyon Dixie National Forest a pokračuje na východ, až na vrchol náhorní plošiny Paunsaugunt, cestou přes severní část národního parku Bryce Canyon. Pojedete-li dále, dostanete se až k Kodachrome Basin State Park a Grand Staircase-Escalante National Monument. Obojí stojí rozhodně za zastávku. Z Escalante se cesta stáčí k severu a klikatí se přes rozlehlé skalnaté oblasti na cestě do městečka Boulder. Jedno místo si v tomto úseku Scenic Byway 12, mezi městečky Boulder a Escalante, zaslouží výjimečnou pozornost - je to jedinečný úsek silnice zvaný The Hogback. Silnice zde vede po vrcholku strmého hřebene, přičemž země na každé straně silnice drasticky klesá do kaňonů. Málokde zažijete pocit, že jedete autem po hřebeni hor. Scenérie vpravo i vlevo jsou neskutečné, zatímco se plížíte po klikaté úzké silnici a pokaždé, když kouknete před sebe, sevře se vám hrdlo.


V Boulderu lze navštívit a nahlédnou do života prehistorické indiánské vesnice ve státním parku Anasazi Indian Village. Severně od Boulderu pak Byway 12 protíná východní úbočí Boulder Mountain (nejvyšší zalesněnou náhorní plošinu v Severní Americe) s nádherným výhledem na národní park Capitol Reef, Boulder Top, Henry Mountains, Circle Cliffs a Navajo Mountain na odvrácené straně jezera Powell. Za jasného dne (a těch je tady spousta) můžete vidět více než 100 mil do Colorada a Arizony.

Méně známé místo, kde stojí za to udělat malou zastávku, je vyhlídka s názvem Larb Hollow Overlook. V tomto místě se stromy trochu otevírají a můžete získat jasný výhled na míle a míle přírodní krásy Utahu. Jedná se o vysoko položenou vyhlídku, takže poskytuje výhled shora přes Capitol Reef na vzdálené vrcholky hor. Mimochodem jízda po východní části Scenic Byway 12 vám takto může ukázat mnohé z neuvěřitelné krásy národního parku Capitol Reef, i když ho vlastně jen míjí.


Byway 12 končí na svém nejsevernějším bodě v místě, kde se připojuje k dálnici 24. Pokud dojedete až sem, pak ještě popojeďte kousek na východ po dálnici 24 do srdce již zmiňovaného národního parku Capitol Reef, zážitek z celé vyhlídkové cesty tak dostane dokonalou korunu.


Na závěr jsem si nechal něco opravdu speciálního. Pokud vám zbyde ještě energie (a benzín) vydejte se dalších asi 60 mil na východ po zmíněné dálnici 24. Uprostřed ničeho tam narazíte na ceduli státní park Goblin Valley. Tato zvláštní a barevná krajina je plná bizarních pískovcových skalních útvarů zvaných goblins (řekněme skřítci). Můžete se tu volně toulat mimo stezku, abyste prozkoumali místní geologii a prošli se zákoutími mezi skřítky. Je to odlehlé, ale oblíbené místo a je mimo jiné skvělou základnou pro stargazing. Noční obloha je tu naprosto fascinující a tma černo černá. Údolí je rovněž oblíbené místo filmařů, jeho kulisu najdete v řadě sci-fi filmů i hororů.


Goblin Valley State Park je však také přehlídkou geologické historie. Před 170 miliony let zde rozlehlé vnitrozemské moře uložilo vrstvy písku a bahna. O miliony let později byla tato ložiska vymodelována intenzívním zvětráváním. Měkčí části skály erodovaly rychleji než tvrdší vrstvy a zanechávaly za sebou bizarní tvary skřítků, které vidíme dnes. Kromě větru, který je v této části Ameriky hlavní motorem eroze, zde hraje významnou roli i mráz, a to je často důvod proč skalní útvary v horské poušti mají jiný tvar, než je tomu např. v níže položených rozlehlých pláních Arizony.


Pokud jste doputovali až sem, mezi skřítky, věřím, že máte stále dost pitné vody a benzínu, protože "you are quite literally in the middle of nowhere"


 
 
 

Comments


bottom of page