top of page

How to see the Hollywood Sign?

  • Obrázek autora: Petr
    Petr
  • 4. 6. 2022
  • Minut čtení: 5

Aktualizováno: 7. 6. 2022

Je to prostě nevyhnutelné a je jedno zda vás to zajímá nebo ne, strávíte-li v L. A. dostatek času, nakonec se vás stejně někdo zeptá, jak se dostat k nápisu Hollywood.

Tato velká bílá písmena byla postavena jako dočasná reklama na nemovitosti dané oblasti v roce 1923 a byla majákem po celé generace. Nápis Hollywood je jedním z nejznámějších obrázků Los Angeles a Kalifornie. Nachází se na strmém svahu hory Mt. Lee v jihozápadní části Griffith Parku, směřuje k Hollywoodu a Los Angeles Basin, takže je viditelný na míle daleko.



Naštěstí, abyste si mohli prohlédnout tuto ikonickou památku z pohlednic, nemusíte se hned vydávat na výlet na přeplněnou Griffith Observatory nebo bloudit v labyrintu uliček rezidenční čtvrti Hollywoodlandu. Zde jsou 3 méně známé způsoby, jak vidět nápis Hollywood – buď autem nebo pěšky.


West Observatory Trail

Griffithova observatoř je „oficiální“ rozhlednou se skvělým výhledem na hollywoodský nápis, často se to tu ale hemží davy. Některé z nejlepších alternativních vyhlídek jsou však jen kousek pěšky. Zaparkujte na Fern Dell Drive nebo poblíž kavárny Trails - zadejte do GPS navigace: 2333 Fern Dell Dr, Los Angeles. Můžete se také vydat nahoru ze zastávky metra B Hollywood/Western. Pěšina West Observatory Trail stoupá směrem k observatoři z hřiště u již zmiňované kavárny Trails na Fern Dell Drive, což vám dává nejen šanci vyhnout se poplatkům za parkování u observatoře a také vám umožňuje vidět některé z nejlepších výhledů na nápis Hollywood v Griffith Parku.

Celá smyčka West Observatory Trail směřující nahoru ke Griffithově observatoři a návrat dolů po East Observatory Trail představuje celkem asi 2,9 mil.



Přehradní hráz Mulholland Dam

Přehrada Mulholland, dokončená v roce 1924, je předposlední přehradou navrženou a postavenou Williamem Mulhollandem. Když se jeho poslední přehrada – St. Francis – v roce 1928 katastrofálně zhroutila, inženýři tuto přehradu posazenou nad Hollywoodem zpevnili a většinu její základny zasypali zeminou. Dlážděná stezka po hrázi je oblíbená mezi běžci a je otevřena od 6:30 ráno do soumraku, s uzavírkami o některých svátcích a po bouřkách - místo udržuje a přístup pro pěší kontroluje The L.A. Department of Water and Power. Výhled na nápis na kopci nad přehradou je ničím nerušený a samotná cesta k přehradě je snadná - asi míli od brány na Lake Hollywood Drive a jen co by kamenem dohodil od brány na Weidlake Drive.



Lake Hollywood Park

Tento nádherný park ležící na křižovatce Canyon Lake Drive a Mulholland Highway se za posledních několik let stal oblíbeným místem pro fotografování nápisu Hollywood. Zadejte do GPS navigace: 3100 Canyon Lake Drive, Los Angeles, a nemůžete to minout. Parkuje se zdarma podél silnice, a jako obvykle, odpoledne již bývá hodně plno. Vyhlídka je to opravdu nádherná - nad vámi na kopci je slavný nápis a dole pod vámi modré vody Hollywoodkého jezera. Chcete li mít zážitek naprosto jedinečný, projděte se dolů po prašné cestě Mulholland Highway. Tato stará silnice byla zamýšlena jako spojení s Mulholland Drive na západní straně dálnice 101. Ano je to ta slavná a tajemná Mulhollandská silnice vedoucí po hřebeni Hollywoodských kopců, které jsem věnoval samostatný příspěvek. Bohužel toto spojení přes highway 101 nikdy nebylo dokončeno, takže si teď místo toho můžete užít stylovou túru mezi kvetoucí šalvějí.



Griffith Park

Není možné odbýt toto pro L.A. tak důležité místo jen poukazem na West Observatory Trial s výhledem na nápis Hollywood. Griffith Park je s více než 4 210 akry přírodního terénu pokrytého divokými křovinami, upravenými parky a piknikovými oblastmi, největším městským parkem ve Spojených státech. Nachází se ve východní části pohoří Santa Monica, v nadmořské výšce od 380 do 1 600 stop. Rostlinná společenství v parku jsou velmi rozmanitá - od pobřežních křovin, dubových a ořechových lesů až po mohutné stromy v hlubokých kaňonech parku. Najdete zde různé druhy kalifornského dubu, vlašského ořechu, šeříku, horského mahagonu a mnoho dalších.

Griffith Park je otevřen denně od 5:00 do 22:30. Jeho hranici tvoří na východním konci Hollywood Hills, na západě Golden State Freeway (I-5), na jihu pak Los Feliz Boulevard a Ventura Freeway (SR 134) na severu. Alkohol, kouření, otevřený oheň a létání s drony jsou v celém parku zakázány.


Griffith Observatory je dominantou a orientačním bodem celého parku. Pokud přijedete ráno, budete mít čas si vše v klidu prohlédnou a dokonce zaparkovat zdarma podél příjezdové silnice (West Observatory Rd) na hlavní parkoviště.


Oficiální historii parku najdete někde na webu či Wikipedii, já připojuji reálnou verzi neobyčejného, ale pro americký Západ typického příběhu. Park není pojmenován, jak se někteří domnívají, po D.W. Griffithovi slavném režisérovi němých filmů, ale po velšském přistěhovalci a důlním magnátovi plukovníku Griffith Jenkins Griffithovi, který emigroval do USA v roce 1865. G.J.Griffith byl jednou z těch sebemytologizujících egocentrických postav cholerické povahy s životním příběhem připomínajícím horskou dráhu. Samotný titul „plukovník“ je nejasného původu, možná z nějakého krátkého flirtu s Kalifornskou národní gardou. Jeden z jeho přátel ho výmluvně označil za „trpasličího egomaniaka“. Po té co vydělal jmění v mexických stříbrných dolech a následně na nemovitostech v jižní Kalifornii, se v roce 1882 Griffith usadil v Los Angeles a koupil část Rancho Los Feliz o rozloze 4 071 akrů. Původním záměrem byl zřejmě další prodej, ale o pozemky nebyl zájem, a tak o Vánocích 1896 daroval městu Los Angeles tisíce akrů spolu se zbožným poselstvím: „Veřejný park je bezpečnostním ventilem velkých měst.... a měl by být přístupný a atraktivní, pro lidi všech ras, vyznání i barvy pleti.“ Zlé jazyky tvrdí, že tento dar byl pouze únikem před daněmi - přesto ho město vzalo.


Z Griffith Observatory je dechberoucí panoramatický výhled na downtown Los Angeles i se smogem z milionů aut vznášejícím se nad městem.


V roce 1903 si Griffith hodně pokazil pověst, když v návalu zuřivosti vystřelil na svoji manželku. Minul, soudce ho ale přesto poslal vychladnout na dva roky do San Quentin.

Jakmile byl z vězení venku, snažil se získat si cestu zpět do občanské přízně darem peněz na stavbu planetária a řeckého divadla. Město to ale odmítlo. Dar byl přijat až poté, co Griffith v roce 1919 zemřel. Z jeho rozsáhlého svěřeneckého fondu pak byl dokončen jeho sen: vybudování amfiteátru pro představení (Řecké divadlo, postaveno v roce 1930) a observatoře s velkým vědeckým sálem (Griffith Observatory, otevřeno v roce 1935 ) v prostorách parku.

V současnosti zavítá ročně do parku asi 10 milionů lidí. Jsou tu také často Hollywoodští filmaři, kteří souhlasí s radou producenta němých filmů Abe Sterna, kterou kdysi dávno dal režisérům, kteří touží točit své filmy na vzdálených a nákladných místech:

“A rock is a rock. A tree is a tree. Shoot it in Griffith Park.” :)


Pohled na nápis Hollywood z Griffith Observatory. Za připomínku stojí jeden důležitý fakt - nápis není osvětlen. Takže tady po západu slunce show končí. Nicméně pohled na druhou stranu, směrem na nekonečné a do noci zářící velkoměsto, vás spolehlivě ohromí i večer.








 
 
 

Comments


bottom of page