top of page

Labor Day

  • Obrázek autora: Petr
    Petr
  • 17. 9. 2022
  • Minut čtení: 4

Pro většinu Američanů dnes Labor Day nepředstavuje více, než den volna na nákupy. Nebylo to tak ale odjakživa. Původně tento Svátek práce vzdával hold přínosu a úspěchům amerických pracujících a tradičně se slavil první pondělí v září. Byl vytvořen dělnickým hnutím koncem 19. století a federálním svátkem se stal v roce 1894. Víkend zahrnující toto sváteční pondělí pro mnoho Američanů také symbolizuje konec léta a slaví se večírky, pouličními průvody a sportovními akcemi.



Když se ale Labor Day oficiálně slavil poprvé, nebyla to jen zábava a výprodeje nákupních center. Jeho přechod na federální svátek v roce 1894 byl jakousi mírovou nabídkou od tehdejšího prezidenta Grovera Clevelanda za zabití tuctu (či více) stávkujících železničářů. Historie svátku se tak váže k jedné z nejsmutnějších kapitol amerických dějin pracujících. Na konci 19. století, na vrcholu průmyslové revoluce ve Spojených státech, průměrný Američan pracoval 12 hodin denně, sedm dní v týdnů, aby si vydělal na základní živobytí. Lidé všech věkových kategorií, zejména velmi chudí a čerství přistěhovalci, často čelili extrémně nebezpečným pracovním podmínkám. A jak výroba stále více vytlačovala zemědělství jako zdroj obživy a zaměstnání, odbory, které se poprvé objevily na konci 18. století, se staly dominantnější a hlasitější. Začaly organizovat stávky a shromáždění na protest proti špatným podmínkám a snažili se přinutit zaměstnavatele upravit pracovní dobu a platy.



Ona osudná stávka začala jako nepokoje ve městě Pullman (stát Illinois) založeném Georgem Pullmanem, tvůrcem železničního lůžkového vozu. Město, které je dnes součástí Chicaga, bylo postaveno jako utopický domov pro Pullmanovy dělníky. Všichni její obyvatelé pracovali pro společnost Pullman, výplaty chodili do Pullman banky a nájemné, stanovené Pullmanem, se z nich automaticky strhávalo. V roce 1893 však ekonomická recese přiměla Pullmana snížit mzdy zaměstnanců – i když jejich nájmy zůstaly stejné. Dělníci nepřišli do práce a na jejich podporu odmítlo pracovat i 150 000 zaměstnanců železnic, sdružených v Americké železniční unii. Ti odmítli pracovat ve vlacích přepravujících lůžkové vozy Pullman, což vyvolalo celonárodní dopravní noční můru. Byla to první skutečně celonárodní stávka Ameriky – a hlavní milník pro dělnické hnutí. Neskončilo to ale dobře, pro nikoho. Prezident Grover Cleveland pod tlakem železničního průmyslu a americké poštovní služby, jejíž poštovní vlaky se zastavily, prohlásil stávku za federální zločin a vyslal vojáky, aby ji zlomili. Nepokoje, žhářství a útok vojska přinesly více než tucet mrtvých. Stávka pak rychle skončila a zaměstnanci společnosti Pullman slíbili, že se už nikdy nebudou sdružovat do odborů. Popularita prezidenta Clevelanda utrpěla, a to zejména mezi dělníky. Prohlášení Labor Day za federální svátek, tak byl jeho pokus o usmíření s cílem získat zpět voliče pro druhé funkční období. Nepodařilo se.



George M. Pullman a jeho příběh stojí za malé odbočení. Je to typický americký "mogul", který doslova pozvedl Chicago z bláta a přinesl luxus na národní železniční tratě. Pro své dělníky dokonce vytvořil vzorové firemní město – tento čin přiměl některé prohlásit ho za „Mesiáše nového věku“. Z hlediska dopravy vnímáme v současnosti USA jako zemi automobilů a rozvinuté letecké přepravy. Nebylo tomu tak ale vždy. Zejména v období po "Civil war" v celé zemi naprosto dominovala rychle se rozvíjející síť železnic. Pullman vymyslel a vyvinul lůžkový vůz, který nesl jeho jméno až do 80. let. minulého století. A vozy nejen vyráběl, ale i provozoval na většině železnic ve Spojených státech, a platil železničním společnostem za připojení vagónů do vlaků. Toto uspořádání mu zajistilo stálý tok příjmů, a také úplnou kontrolu nad provozem a údržbou vagónů. A tyto vagóny se ukázaly jako neodolatelné lákadlo pro zákazníky železnic. Obchodní cestující mohli spát, když cestovali za obchodem, lidé střední třídy se mohli užívat luxusního vybavení a pozorného servisu. Hladoví cestující si mohli pochutnat na gurmánském jídle v jídelním voze, což byla další Pullmanova inovace. Pro velmi bohaté pak nabízel absurdně opulentní soukromé vagóny.



Jako oddaný republikán George Pullman následoval ducha Lincolna a nabízel práci osvobozeným otrokům. Muži sloužili jako nosiči, starali se o potřeby cestujících a zajišťovali servis lůžkových a jídelních vozů. Společnost Pullman Company se brzy stala největším zaměstnavatelem Afroameričanů v zemi a odborový svaz spojený se společností, Brotherhood of Sleeping Car Porters, byl jednou z nejmocnějších afroamerických politických entit 20. století. Společnost Pullman také postavila tisíce tramvají a trolejbusů pro službu v městké hromadné dopravě. Změny po druhé světové válce a masový rozvoj automobilové a letecké dopravy vedly k prudkému poklesu jmění společnosti. Ta se pak zhroutila v roce 1968, i když nástupnická společnost pokračovala v činnosti až do roku 1981.



Labor day je, jak už jsem psal na začátku, také neoficiálním koncem letní sezóny. Bohužel letos se tím počasí v Kalifornii odmítlo řídit. Během svátečního víkendu vrcholila nevídaná vlna brutálních veder, která v podstatě paralyzovala život v celém státě. Důvodem byl zajímavý klimatický jev zvaný "Heat dome", který se vytvořil nad pouštním státem Nevada. Podrobný mechanismus je popsán na přiloženém obrázku. Paradoxem jevu je, že teplý vzduch, který obvykle stoupá vzhůru, je tady tlačen dolů k zemi systémem vysokého tlaku nad bublinou, chycenou ve smyčce tryskového proudění. Teplý vzduch se navíc stlačováním dále ohřívá, a tak teploty přes den vystupovaly běžně na 40-45C. I tady u oceánu se v noci drželo 27C! Nedalo se pořádně spát více než týden, protože klimatizace nestíhala držet teplotu pod 25C. Spotřeba elektřiny v Kalifornii dosáhla nové závratné peakové hodnoty 52 000 MW - pro srovnání, historické maximum okamžité spotřeby elektřiny v ČR pocházející z února 2021 činí 12 226 MW.



Docela nás překvapilo, když se během odpoledne rozeřvaly sirény z našich mobilů, které obyčejně oznamují požár, zemětřesení, tsunami nebo ruské rakety, s upozorněním, abychom okamžitě vypnuli všechny elektrické spotřebiče, jinak hrozí blackout. Z televize jsme se pak dozvěděli, že guvernér nařídil zařadit extrémní vedro do systému včasné výstrahy, jako další typ živelné katastrofy, která může zásadně ovlivnit zdejší obyvatele a uvést do pohybu celý mechanismus "Status of Emergency". Korunu tomu všemu nasadil hurikán Kay který se přihnal z jižního Pacifiku a vlnu veder ukončil. Přinesl sebou sice déšť a ochlazení, ale na oplátku si odnesl pláže...





 
 
 

Comments


bottom of page