top of page

Mulhollandská silnice

  • Obrázek autora: Petr
    Petr
  • 19. 8. 2021
  • Minut čtení: 5

Aktualizováno: 25. 8. 2021

Až budete mít při návštěvě Los Angeles plné zuby nekončící rozpálené ,,betonové džungle,, či přeplněných městských pláží, mám pro vás tip na jednodenní výlet. Jmenuje se Mulhollandská silnice (Mulholland Drive) . Je to úzká a klikatá silnice, která se táhne od Pacifické dálnice 101 srdcem Hollywoodu dále na západ. Přenese se po rádoby historickém mostě přes dálnici I 405 a pokračuje dále do pohoří Santa Monica, aby vás po té, co se stočí k jihu, přivedla až na nádhernou pláž u Pacifiku v místě Leo Carrillo State Beach.

Silnice samotná není žádnou dopravní tepnou, ale vede po hřebeni Hollywood Hills a Santa Monica Mountains, což z ní činí místo s proslulými výhledy jak směrem na jih do Los Angeles City, tak směrem na sever do San Fernando Valley. V roce 1924 ji postavil vynikající stavební inženýr William Mulholland ve službách sdružení

developerů investujících do rozvoje Hollywood Hills. Mulholland Drive je však proslulá nejen svými výhledy, ale také svou tajemností a nevyzpytatelností. A tak není divu, že fenomenální David Lynch natočil v roce 1999 nádherný a zároveň bizardní stejnojmenný snímek, který lze již dnes považovat za klasiku filmové tvorby. Film se dostal do distribuce v r. 2001 a rozhodně stojí za shlédnutí https://www.youtube.com/watch?v=jbZJ487oJlY

Na východě silnice začíná na jejím průsečíku s bulvárem Cahuenga ve stejnojmenném průsmyku (dá se na ni snadno odbočit z Highway 101) Poté se po vrcholcích Hollywood Hills stáčí na západ směrem k centru Los Angeles.

Už asi po jedné míli začnete mít pocit, že to tady znáte. Otevře se totiž před vámi dech beroucí pohled na centrum Los Angeles, a také bílý nápis Hollywood v kopci vlevo na protější straně průsmyku. Ano, ten pohled na Město Andělů ve dne i v noci, známe z amerických filmů, seriálů či reklamních prospektů. Pokud budete chtít fotit, asi nejjednodušší je zaparkovat na Jerome C. Daniel Overlook, jenž se nachází přímo nad slavnou open air koncertní síní The Hollywood Bowl.

V některých místech je silnice opravdu úzká a klikatí se na prosto neuvěřitelně. V kopcích je využit každý metr kolem ní, a tak není divu že zde není krajnice a v podstatě ani kde zastavit. S úžasem sledujete, jak auto jedoucí před vámi náhle odbočí, a jakoby prorazí hradbu hustých keřů, živých plotů či zdí těsně u silnice a zmizí na příjezdové cestě k některé ze zdejších vil. Nestačíte si ani všimnout, že tam nějaký vjezd byl. A funguje to také obráceně, jedete sami, kocháte se výhledy a najednou za vámi automobil a nemáte ponětí, kde se vzal. Stalo se mi to když jsem tu byl poprvé - kroutil jsem v podvečer volantem napravo i nalevo ve snaze udržet se ve svém jízdním pruhu a zároveň si všímat nádherných panoramat v zapadajícím slunci, když se z ničeho nic za mnou objevilo auto.

Takové divné auto, žádný velký bourák, bílá neforemná krabice, za volantem seděl chlapík. Na hlavě čepici a zbytek obličeje zakrývaly velké sluneční brýle, a tak byly vlastně vidět jen jeho sevřené rty. Lepil se na mne, ale předjíždět si kvůli zatáčkám netroufnul. Zpomalil jsem, zpomalil taky, zastavil jsem a on v uctivé vzdálenosti zastavil taky. Co teď? Z auta ven nevylezu, to je základní poučka, tak jsem se zase rozjel, on taky. Začal jsem být nervózní, tohle je Mulhollandská silnice, tady se může stát cokoliv. Odhadoval jsem co bude, ze silnice mne do rokle nevytlačí, na to má malé auto. A to jak divně vypadá, dává tušit, že bude elektrické. Tím pádem by mne mohl snadno předjet, až to půjde, zrychlení bude mít velké. Co se ale bude dít potom? Mám ho pustit, nebo blokovat a držet pro jistotu za sebou... Odehrálo se to rychle. Najednou jsem uviděl za zatáčkou v protisměru u krajnice stát automobil a před ním dvě postavy hledící, nebo fotící směrem do údolí. Jen tak tak jsem se jim vyhnul a pokračoval dál. Auto za mnou však náhle prudce změnilo směr a s kvílením pneumatik se otočilo do protisměru a zabrzdilo za parkujícím SUV. Ten krátký okamžik ale stačil, abych si ve zpětném zrcátku na dveřích toho bílého rozzuřeného vysavače všiml nápisu "West Hollywood Parking Enforcement" :-D

Ano, Mulhollandská silnice je tajemná a nevyzpytatelná. I s parkováním v této oblasti Hollywoodu opatrně. Téměř všude podél silnice a bočních cest je zastavení či stání mimo vyhrazená místa zakázáno, parkovací policie je tu nesmlouvavá a velmi aktivní celý den.


Trochu teď s vyprávěním odbočím a zastavím se u světoznámého nápisu Hollywood. Je vždycky dobrodružstvím dostat se k němu co nejblíže. Celá oblast přístupu k nápisu je více méně v soukromém vlastnictví a vyznat se ve spleti cest a cestiček, zákazů vstupu mezi domy a zahradami, není jednoduché. Existuje určitě spousta skvělých míst odkud lze legendární bílá písmena dobře vidět. Já mohu doporučit tři, kam se lze dostat velmi pohodlně i autem. Kromě již zmíněné Mulhollandské silnice, je příjemné místo Lake Hollywood Park přímo pod kopcem s nápisem, a pak také Griffith Observatory, odkud je mimo nápisu rovněž spektakulární panoramatický výhled na celou metropoli. Všechno ale mohlo být do budoucna jinak. Před třemi lety oznámila firma Warner Bros. záměr vybudovat lanovku (Aerial Tramway) za 100 mil dolarů z druhé strany kopce, která by za 6 minut vyvezla turisty z Warner Bros. Studios do nově zbudovaného návštěvnického centra poblíž nápisu. Projekt měl zmírnit dopravní zácpy v okolních oblastech způsobené turisty a návštěvníky, kteří se snaží dostat blíže k slavným písmenům. Dopravní problémy se dramaticky zhoršily s rozmachem sdílení fotografií na sociálních sítích a dostupností GPS navigace. Bohužel studie proveditelnosti ukázala významná bezpečnostní rizika stavby, jako požáry (na kopci v roce 2020 hořelo skoro pořád) a častá zemětřesení v oblasti. Letos na jaře nové vedení Warner Bros. celý projekt zastavilo a peníze investovalo raději do budování streamovací služby HBO Max :-D.


Ale pojďme pokračovat dál po Mulhollandské silnici. Velkoryse pominu fakt, že Mulholland Drive je domovem některých z nejexkluzivnějších a nejdražších domů v celém L.A., včetně honosných sídel celebrit a soustředím se na výhled do krajiny. Po další zhruba míli lze zastavit u Universal City Overlook - fantastický výhled na začátek údolí San Fernando s velkými Hollywoodskými studii Universal, Warner Bros. a Disney. Čtenáři a milovníci Harryho Pottera zajásají nad mohutným Hogwarts Castle, který je v panoramatu studií naprosto nepřehlédnutelný. Další view pointy po cestě vám pak ukáží údolí San Fernando v celé své kráse. Kochajíce se výhledy do všech stran dorazíte až na křižovatku s Encino Drive, aby jste zjistili, že se asfaltová silnice mění v nezpevněnou prašnou cestu, která není přístupná vozidlům. Tato část Mulhollandu je obzvláště oblíbená u pěších turistů, jezdců na koních a horských cyklistů. Parkovat se tu dá již celkem snadno.

Na východ od bulváru Topanga Canyon se Mulholland Drive opět změní v asfaltovou silnici a pokračuje na jihozápad přes Santa Monica Mountains, až nakonec skončí napojením se na pobřežní dálnici č. 1, ve státním parku Leo Carrillo u Tichého oceánu.

Tato poslední část slavné silnice je vlastně scénickou vyjížďkou napříč pohořím Santa Monica ,a také nástupním místem pro řadu volno-časových aktivit v této malebné oblasti.


Pohled z míst kde Mulhollandská silnice sestupuje z kopců Santa Monica k Pacifiku - v dálce slavná Zuma Beach a mys Point Dume v Malibu.



 
 
 

تعليقات


bottom of page