Neuvěřitelné klima Kalifornie
- Petr
- 21. 9. 2021
- Minut čtení: 5
Aktualizováno: 7. 4. 2024
Ve velké části Kalifornie je subtropické klima. Ale je třeba říci, že tak jako ve všem v Golden State, je diverzita hlavní charakteristikou i zdejšího klimatu. Najdete zde 15 různých klimatických zón! To znamená zdaleka nejrozmanitější počasí ve srovnání nejen se všemi ostatními státy Unie. Lidé z různých částí světa jsou často velmi překvapeni, jak dramaticky se může počasí, klima a teploty změnit často jen pár kilometrech. Tato skutečnost nekonečně komplikuje život energetikům, na druhé straně ale umožňuje život neuvěřitelně pestrému společenství rostlin, živočichů a lidí na relativně malém území. Chcete-li se dozvědět více zkuste třeba oblíbený zahrádkářský web: https://www.gardenzeus.com/climate-zones/
Ne, není to legrace, právě skutečnost, že zde lze ve specifických klimatických zónách pěstovat cokoliv, co roste na různých místech světa, je praktickým důkazem neuvěřitelné rozmanitosti zdejšího klimatu. Místní zemědělci se občas sází s turisty, že nenajdou ovoce či zeleninu, která by se zde nepěstovala :-D.

Podél pobřeží je klima mírné s chladnými léty. V oblastech poblíž pobřeží, ale více chráněných, většinou za první linií pobřežních kopců (a luxusních nemovitostí), je klima středomořské. V Central Valley je klima podobné středomořskému, ale je více suché a kontinentální, zatímco v Los Angeles je po většinu roku mírné až příjemně teplé a slunečné.
V Jihovýchodní Kalifornii je klima pouštní. Na východ od Los Angeles najdeme poušť Mojave, zatímco na východ od San Diega leží poušť Sonora. Z pouští na podzim vane teplý a suchý vítr zvaný Santa Ana směrem k pobřeží. V Kalifornii najdeme jedny z nejteplejších oblastí Severní Ameriky. Mimo nejznámějšího Údolí smrti v Mohavské poušti, jsou to rozsáhlá mělká a horká údolí podél dolního toku řeky Colorado: údolí Mojave Valley na hranici s Nevadou a Arizonou, a údolí Palo Verde na hranici s Arizonou. Dále na jih jsou to údolí Coachella Valley a poblíž hranic s Mexikem údolí Imperial Valley. Před slunečními paprsky se v Kalifornii neschováte nikde. V Eureka na úplném severu státu svítí slunce cca 2500 hodin ročně (to je pro srovnání stejně jako v Itálii kolem Říma). Dále na jih San Francisco má 3000 hodin sluníčka ročně, Los Angeles 3200 hodin, Central Valley 3500 hodin a konečně v pouštích Mojave a Sonora je to neuvěřitelných 4000 hodin slunečního svitu ročně! Nacházíme se tedy v jedné z nejslunnějších oblastí na světě.

V horských oblastech je klima chladnější. Na severu se jedná o pohoří Klamath (nejvyšší vrchol je Mount Eddy 2 754 m) a pohoří Cascade (jehož nejvyšším vrcholem v Kalifornii je Mount Shasta 4 322 m). Na východě najdeme pohoří Sierra Nevada (nacházejí se zde Národní parky Yosemite, Kings Canyon a Sequoia, nejvyšší vrchol je Mount Whitney 4 421 m), zatímco na jihovýchodě pohoří San Jacinto (s nejvyšším kopcem San Jacinto Peak 3 302 m). Hory Kalifornie jsou pověstné velikým množstvím sněhu, vytvářejí totiž neprostupnou bariéru pro vlhké zimní bouře z Pacifiku. Většina srážek tak spadne zde. To umožnilo vzniknout skvělým lyžařským střediskům s přírodním sněhem od listopadu do dubna. Od severu k jihu - na Mount Shasta napadne ročně celkem 12,5 m sněhu a sníh na vrcholu je zachován i v létě. Dále na jih, u jezera Lake Tahoe, v pohoří Sierra Nevada napadne v severní části téměř 5 m sněhu a v jižní asi 3 metry. Ještě více na jih a stále v pohoří Sierra Nevada v Mammoth Lakes napadne přes 5 m sněhu ročně. Celá tato obrovská masa sněhu, hraje mimo jiné klíčovou roli v zásobování Kalifornie vodou.

Úžasným fenoménem zdejšího počasí jsou také mlhy. „Tule Fog“ v Central Valley se tvoří kvůli stagnaci chladného vzduchu v zimních měsících. Podél pobřeží se pak mlha tvoří kvůli studenému oceánskému proudu. U pobřeží Jižní Kalifornie se v noci a ráno v květnu a červnu tvoří mlhy „May Gray“ a „June Gloom“, zatímco ve střední a severní části Kalifornie se mlha tvoří zejména v létě. Ano, patří sem i pověstná mlha v San Francisco Bay.

Pokud bych měl vyzdvihnout tři věci, které mne na zdejším počasí fascinují, pak je to vítr Santa Ana, oceánský proud California Current, a atmosférická řeka Pineapple Express. O Santa Ana Wind jsem již psal v jednom z minulých příspěvků .
California Current je studený oceánský proud, který teče v Pacifiku od severu k jihu podél celého Západního pobřeží USA. Protože funguje jako tepelný výměník, udržuje zhruba v 30 km širokém pobřežním pásu od Santa Barbara přes Los Angeles až po San Diego klima, které je označováno jako jedno z nejpříjemnějších na světě (včetně tajuplných ranních mlh začátkem léta). Koupání v moři je ale díky California Current poněkud ošemetná věc. V nejsevernější části pobřeží se teplota Pacifiku pohybuje mezi 11C v zimě a 14C v létě, zatímco v San Francisku se pohybuje mezi 12C a 14C. Moře proto zůstává i v létě vysloveně chladné. V Jižní Kalifornii je moře méně studené, i když na koupání se nikdy příjemně neohřeje. Teploty vody u Los Angeles se pohybují mezi 14C a 19C. Obecně lze říci, že přes 20C se teploty oceánu dostanou jen výjimečně (možná na jihu u San Diego).

Přestože většina Američanů zná Pineapple Express jako výtečný druh marihuany, je to ve skutečnosti meteorologický termín. Jedná se o jednu z atmosférických řek, což je obecnější termín pro úzké transportní koridory obrovského množství vlhkosti a vodní páry v atmosféře, ve středních zeměpisných šířkách, po celém světě. Pineapple Express je poháněn silnou jižní větví polárního tryskového prouděni (jet stream) a je schopen kamkoliv na Západní pobřeží přivézt z okolí tichomořského souostroví Hawaii nekonečně mnoho vodních srážek. Mám v paměti čerstvý zážitek z letošního ledna, kdy Pineapple Express napumpoval do Střední Kalifornie 40 miliard tun vody v podobě deště i sněhu, obrovské bahnotoky pustošily pobřeží a v oblasti Big Sur se sesunula do oceánu slavná Pobřežní dálnice č.1. V Mammoth Lakes napadlo přes 2 m sněhu. Bohužel v Jižní Kalifornii nespadla ani kapka.

Přemýšlel jsem jak nejlépe přiblížit realitu různých klimatických zón Jižní Kalifornie a napadlo mne následující přirovnání. Cestu po dálnici D1 z Prahy do Brna zná skoro každý. Je to zhruba stejná vzdálenost jako když vyrazíte z Los Angeles na východ do Palm Springs. Cestu začnete jednoho slunečného zářijového dne na některé z pláží u Pacifiku, třeba v Santa Monica (paralela Praha, D1 Nuselský most). Na pláži pofukuje lehký vítr a teplota je příjemných 24C. Autem vyrazíte směrem na východ a již po několika kilometrech se ocitnete v městské aglomeraci západního Los Angeles (na D1 Průhonice), kde teplota vyskočí až na 30C. Asi po hodině jízdy a 80 km v městské zástavbě (pokud nejsou zácpy) se přiblížíte k okraji širšího Los Angeles (na D1 jste na Vysočině), stáhnete okénko a zjistíte, že venkovní teplota se vyšplhala až na 38C. Zamíříte dále na východ přes Riverside a Morongo Valley do pouště po mezistátní dálnici I-10. Profrčíte kolem pouštního Outletu Cabazon (na D1 čerpací stanice Benzina Devět křížů), zatímco teplota pomalu stoupá ke 40C. Za dalších 20 minut jste v Palm Springs (Brno - konečná, vystupovat). Zaparkujete, otevřete dveře auta a ucítíte horký dech nejzápadnějšího výběžku Sonorské pouště s teplotou 45C ve stínu :-D.

Comentarios