top of page

Pacific Airshow 2021

  • Obrázek autora: Petr
    Petr
  • 5. 10. 2021
  • Minut čtení: 5

Aktualizováno: 29. 5. 2023

Pacific Air Show byla poprvé zorganizována v roce 2016 a v podstatě okamžitě se stala jednou z největších akcí pořádaných v Jižní Kalifornii. Nezměrné úsilí pořadatelů, atraktivní prostředí surfařského ráje, proslulé Huntington Beach, a opravdu spousta leteckého paliva, dokáže každoročně během jediného víkendu přilákat vice něž 3 miliony návštěvníků. Samozřejmě tím nejdůležitějším pro celou show jsou piloti a letecká technika. USA již po desetiletí budují svoji absolutní dominanci ve vzduchu jako základní součást vojenské strategie. Pokud tedy chcete vidět, nebo spíše zažít, to nejlepší z umění vojenské pilotáže, vidět absolutní špičku komerčních či sportovních pilotů, udělejte si na přelomu září a října někdy čas na výlet do Orange County.


Letos se na Pacific Air Show sešla neuvěřitelná sestava toho nejlepšího v oboru. Navy Blue Angels společně s U.S. Air Force Thunderbirds a do třetice Snowbirds z Royal Canadian Air Force. Nic dokonalejšího už na světe asi nelétá...

Navy Blue Angels amerického námořnictva jsou týmem číslo jedna na světě pokud jde o předváděcí leteckou skupinu. Letos slavná letka slaví 75. výročí a představila své nové letadlo F/A-18 Super Hornet s novou fantastickou sestavou. Skupina přešla ze starších Hornets, s nimiž tým létal 34 let, a které mimo jiné proslavil i populární film Top Gun, na novější letouny Super Hornets.

To chlouba amerického letectva Thunderbirds létají se stíhačkách Lockheed Martin F-16 Fighting Falcons. US Air Force Air Demonstration Squadron, což je jejich oficiální název, byla založena v roce 1947 a oficiálním leteckým demonstračním týmem se stala v roce 1953. Každá letka Thunderbirds zahrnuje šest zkušených stíhacích pilotů, kteří provádějí leteckou akrobacii na hranici možností, často létají ve formaci s konci křídel jen několik stop od sebe. Každý člen týmu Thunderbirds absolvuje výcvik od dvou do čtyř let, aby mohl vystupovat na leteckých show po celém světě.

Elegantně stylový akrobatický tým kanadských Snowbirds s devíti tryskáči se letos vrátil na Huntington Beach potřetí. Sněžní ptáci létají mnoho svých formací jen 4 stopy od sebe, což je extrémně obtížné, protože jejich průměrná rychlost je 600 kilometrů za hodinu! Skupina je oficiálně známa jako 431 Air Demonstration Squadron Canadian Forces, Snowbirds a létá na letounech Canadair CT-114 Tutor.

Kratičké vizuální seznámení se všemi třemi skupinami najdete na tomto odkazu:


K vidění toho bylo samozřejmě mnohem více. Od přestavení létajících hasičů Orange County Fire Authority, po špičkovou sportovní akrobacii v podání mistrů jako Rob Holland, Michael Goulian, Michael Wiskus a dalších. Husí kůži všem nahnal nízký přelet strategického bombardéru B 52 - kvílení jeho osmi motorů a obrovská zlověstná silueta dává tušit neuvěřitelný destrukční potenciál tohoto válečného stroje.

Ozdobou každé air show jsou vždy tak zvané demo týmy. Letos se tu sešly hned tři - tradiční rivalové v rámci amerických ozbrojených sil - demo týmy letectva, námořnictva a námořní pěchoty. Na jejich vzájemném soutěžení vždy vydělají diváci, protože jednotlivé týmy se snaží ze svých strojů ve vzduchu "vymáčknout všechno". U.S. Navy předvedlo úžasné manévrovací schopnosti své verze stíhačky F35-C, postavené pro provoz na letadlových lodích. U.S Air Force pro změnu představilo verzi stíhacího bombardéru F35 Lightning II, určeného jak pro vzdušné souboje, tak pro útoky na opevněné pozemní cíle.

Ukázky precizní ovladatelnosti stroje při vysokých rychlostech a přetížení až 9G, nechávaly řadu diváků v úžasu. Nikdo by asi nepomyslel, že v kokpitu tohoto špičkového stroje sedí žena - major Kristina „BEO“ Wolfe, první ženská demonstrační pilotka a velitelka týmu! A konečně U.S. Marine Corps MV-22 Osprey Demo Team se dvěma agilními letouny Osprey, které kombinují obratnost vrtulníku s vysokorychlostním výkonem turbovrtulového letadla. Každý stroj je schopen dopravit 24 plně vyzbrojených příslušníků bojových jednotek nebo speciálních sil dvakrát rychleji a pětkrát dále, než původní helikoptéry. Tyto letadla obzvlášť obdivují děti, zřejmě právě pro jejich schopnost měnit se za letu z helikoptéry v letadlo a zase naopak.

Samostatnou kapitolou a neodmyslitelnou součástí každé show jsou tady tzv. U.S. Air Force Heritage Flights, které oslavují historii amerického letectva. Od svého vzniku v roce 1997 program Heritage Flight podpořil stovky akcí a dotkl se milionů lidí. Tým se v současné době skládá z devíti civilních pilotů kvalifikovaných k létání na historických válečných strojích ve formaci s moderními demonstračními týmy Air Force. Letos jsme měli možnost vidět nejlepší stihačku druhé světové války P51 Mustang ve formaci s F-16 a F-35. Heritage Flights se snaží ocenit přínos každého muže a ženy, kteří sloužili v U.S. Air Force, a zároveň vzdělávat širokou veřejnost o důležitosti amerického letectva a jeho poslání. Není také náhodou, že se celá akce koná na Huntington Beach. Tato tradičně silně konzervativní část Orange County je známa svým patriotismem k němuž podpora ozbrojených sil neodmyslitelně patří. A tak přestože letecké motory několik dní burácely naplno v podstatě podél celého pobřeží Orange County a vůně leteckého benzínu byla cítit všude, nikdo si nestěžoval. Naopak, v sobotu přišlo na pláže přes 1,5 milionu lidí shlédnout show a na vlastní uši zažít "Sound of Freedom".


U zvukové kulisy tryskových letadel ještě chvilku zůstaneme. Velmi jsem se těšil na trik, který je oblíbený u pilotů námořnictva - jak letadlo nabírá rychlost při letu nízko nad hladinou, začíná být obklopeno obřím kuželem páry, mrakem, který náhle jakoby by vybuchl kolem letadla. Lidé většinou myslí že viděli zvukový třesk (Sonic Boom), tedy okamžik kdy letadlo překoná rychlost zvuku. Rachot je to sice veliký, ale zvukový třesk to ještě není, nebo přinejmenším ne tak docela. To, co vidíte je efekt zvaný parní kužel (Vapor Cone), který nastává, když se letadlo blíží rychlosti zvuku, ale není to samotný zvukový třesk. Parní kužel je vytvářen rázovou vlnou, kterou generuje letadlo při zvyšování rychlosti. Jakmile letadlo zrychlí a přiblíží se rychlosti zvuku - přibližně 1 234 km/h na hladině moře - kolem letadla se vytvoří rázové vlny. Přes tyto rázové vlny dochází k „nespojitosti“ místního tlaku a teploty vzduchu. To způsobí, že vzduch ztratí schopnost zadržovat vodu a začne se tvořit kondenzace, což vytváří parní kužel. Mnoho z nejlepších snímků tohoto jevu je zachyceno právě u letadel amerického námořnictva. Není to náhoda, protože teplý a vlhký vzduch v blízkosti mořské hladiny tento fenomén výrazně zesiluje. Piloti z letadlových lodí to dobře znají a letecká show u oceánu jim dává skvělou příležitost tímto efektem nazývaným také "šokový límec" ohromovat diváky. Mimochodem prolomit zvukovou bariéru u obydlených oblastí je zakázáno, a pokud by se tak stalo na letecké show, kde jsou statisíce lidí, následky by mohly být tragické.


Bohužel tragédie se letos Huntington Beach nevyhnula. A nestalo se tak na Pacific Air Show, ta byla v sobotu pozdě večer zastavena a nedělní program beze zbytku zrušen. Důvod byl děsivý, masivní unik ropy z vrtne plošiny asi 6 mil od pobřeží, více na sever zhruba v úrovni Long Beach. Do moře se dostalo asi 126 000 galonů (zhruba 500 000 litrů) ropy a skvrna se přiblížila k pobřeží Orange County. Všem vyvstala na mysli poslední katastrofa tohoto typu z roku 2015, kdy srovnatelný únik ropy z těžebních zařízení v moři zdevastoval život na plážích u Santa Barbara. V momentě kdy píšu tyto řádky je ropa již po celém pobřeží Orange County od Huntington Beach až po Dana Point na jihu. Guvernér Kalifornie právě vyhlásil State of Emergency, který umožní mobilizovat veškeré zdroje státu k likvidaci následků této ekologické katastrofy. Paradoxem zůstává fakt, že jde v podstatě o následek pandemie Covid-19. Tak jak se rozpadá globální zásobovací řetězec, začaly se u přístavu na Long Beach (a Port of Los Angeles) hromadit v neuvěřitelné námořní zácpě obrovské kontejnerové lodě třídy Panamax a Super Panamax z celého světa. Už kotví i u pobřeží Orange County a další připlouvají. Celkem je tu na lodích nashromážděno přes půl milionu kontejnerů. Není šance zacpu vyřešit dříve než někdy koncem roku 2022...A právě jedna z těchto super lodí zřejmě svojí obrovskou kotvou poškodila ropovod na mořském dně vedoucí z vrtné plošiny Elly na pobřeží. Vyšetřování i záchranné práce jsou teprve na začátku, ale věřím, že tak jako v minulosti Kalifornie přehodnotí a nastaví po této devastující katastrofě legislativu tak, aby podmořská těžba roby byla definitivně a zcela zastavena od San Diego na jihu až po San Luis Obispo ve střední Kalifornii.

Závěrem lze s jistou ironií konstatovat, že zbraní hromadného ničení nejsou momentálně špičkové létající válečné stroje, ale nekontrolovatelný naftařský průmysl.










 
 
 

Comments


bottom of page