top of page

Pacific Coast Highway I

  • Obrázek autora: Petr
    Petr
  • 20. 10. 2021
  • Minut čtení: 5

Aktualizováno: 24. 10. 2021

Od San Franciska až po San Diego je Pacific Coast Highway určitě jednou z nejkrásnějších cest v Americe - a možná, že i na celém světě. Může se pochlubit nádhernými výhledy na oceán, malebnými městečky, elegantními restauracemi i nedotčenými lesy, to vše doprovázeno chladným, slaným vánkem od oceánu a hřejivým kalifornským sluncem. Projet ji celou od začátku do konce trvá více něž 10 hodin a rozhodně je nejlepší jet v klidném tempu, zastavit se v různých částech přímořských sídel, vinařských oblastí a historických či přírodních zajímavostí, díky nimž je Kalifornie tak výjimečná.

Pacific Coast Highway, známá také jako Highway číslo 1, byla postavena na počátku 20. století jako součást plánu na zajištění pobřežní trasy pro motoristy cestující ze San Franciska do Los Angeles. Silnice byla postavena kousek po kousku, přičemž její první fáze začínala silnicí mezi Venturou a Santa Barbarou, dokončenou v roce 1913 a silnicí podél pobřeží Big Sur, dokončenou v roce 1937. Během několika příštích desetiletí následovalo mnoho dalších úseků. Celá trasa byla označena jako Highway #1 až v roce 1964. Rychle proslula počtem zatáček, mostů a úzkých úseků vedoucích po útesech s množstvím dech beroucích scénických výhledů na oceán. A pokud zrovna nejste milovníkem přírodních scenérií je to přinejmenším nezapomenutelná jízda.


Nechci popisovat všechno zajímavé, co po cestě kolem pobřeží můžete vidět nebo zažít. To nechám brožuře turistického průvodce. Rád se ale podělím o svoje oblíbená místa a zážitky které jsem nasbíral při putování po Pacific Highway. Pokud vyrazíte na cestu z Los Angeles směrem na sever, začněte celý výlet stylově u oceánu na molu Santa Monica Pier. Na tomto ikonickém místě mimo jiné končí legendární silnice Route 66, která začíná svoji cestu na Západ v Chicago Downtown. Několik mil cesty v těsné blízkosti oceánu kolem nádherných pláží vás po chvíli přenese do dalšího světoznámého místa, Malibu. Zdejší pláž i molo určitě stojí za zastávku. Mimochodem ze všech velkých mol na pobřeží Kalifornie můžete chytat ryby bez licence! Někde narazíte přímo na molu i na půjčovnu prutů, a pokud je zrovna příliv tak neváhejte, můžete mít ono pověstné štěstí začátečníků. Z Malibu pak Highway č.1 pokracuje dále po pobřeží kolem slavné Zuma Beach a mnoha dalších nádherných pláží. Celý úsek až do Point Mugu je vůbec zajímavou scenérií - jedete těsně po úpatí Santa Monica Mountains, vlevo vidíte příboj oceánu a na pravé straně hned začínají strmé svahy pohoří.

Point Mugu leží na hranici mezi Los Angeles County a Ventura County. Nachází se zde velká vojenská základna námořního letectva Naval Base Ventura County. Máte-li rádi vojenskou historii, najdete zde Point Mugu Missile Park - skrytý klenot, kde si můžete zdarma v unikátní expozici prohlédnou nejrůznější typy raket a raketové techniky používané americkou armádou od WW2 do současnosti. Zajímavostí také je, že letiště na základně často používal prezident Ronald Regan při cestách z Washington DC na svůj ranč v Santa Barbaře.


Městečko Santa Barbara je perlou na pobřeží Pacifiku a strávit zde můžete několik hodin, ale také několik dní. Nejenom kvůli skvělému vínu z okolních vinic, ale také jedinečné španělské koloniální architektuře. Obyvatelé města si uvědomili kulturní a ekonomickou hodnotu zachování historických budov mnohem dříve než většina amerických měst. Díky této rané intervenci stále existují původní struktury španělské koloniální a mexické éry, které tak poskytují úžasný pohled do minulosti města. Velkolepá scenérie středomořské architektury zasazené mezi horami a mořem, v mírném podnebí, činí ze Santa Barbary turistickou destinaci světové třídy. To co ji odlišuje od ostatních kalifornských pobřežních měst, je právě kompletně zachovaný historický ráz města - malebná obchodní čtvrť obklopená sbírkou čtvrtí rezidenčních, z nichž každá má jedinečný architektonický styl. Pokud máte raději dílo přírody než člověka, určitě nevynechte zdejší proslulou botanickou zahradu. Celý areál je navržen výhradně z rostlin původních v Kalifornii. Pět mil snadných stezek protíná různé části zahrady, takže se můžete vydat z tyčícího se pobřežního sekvojového lesa do pouště plné vnitrozemských kaktusů během jediného výletu. Užijete si úchvatný výhled na pohoří San Ynez a Channel Islands v Pacifiku, seznámíte se s více než 1 000 rostlinami, stromy a květinami, které jsou příkladem rozmanité botanické krásy Kalifornie.

Úžasná hodnota této zahrady je mimo jiné i v tom, že zjistíte kolik rostlin a stromů kolem vás není v Kalifornii původních. Je to až neuvěřitelné. Jen v okolí místa kde žijeme jsem identifikoval stromy, keře a květiny původem z Austrálie, Brazílie, Jižní Evropy, Jižní Afriky, Havajských ostrovů, Karibských ostrovů, Indonésie, Číny, Koreje a Japonska :-D


Ze Santa Barbary pokračuje silnice dále na sever, aby se zhruba v úrovní pláže Gaviota Beach odklonila do vnitrozemí. Vyhýbá se tak vojenské základně amerických vesmírných sil Vandenberg Space Force Base. Na základně se mimo jiné nacházejí startovací zařízení pro lety do vesmíru, které využívá letectvo, ministerstvo obrany, NASA, ale i různé soukromé společnosti jako například Space-X. Startují odsud rakety jako Atlas V, Delta IV, Pegasus, Minotaur a Falcon 9.

Zpátky k moři se silnice vrátí až u Pismo State Beach. Tato pláž je ovšem legendou. Pokud hledáte dokonalé vlny, nemusíte již dále nikam cestovat. Podmínky jsou tu tak dobré, že se zde pořádá několik surfových soutěží, včetně World Surf League. Surfování však není jediným tahákem na Pismo Beach. Nachází se zde Oceano State Vehicular Recreation Area (SVRA), rozsáhlý komplex písečných dun a pláží přístupný automobilům 4x4. Je to jediné místo v Kalifornii, kde je povolena jízda přímo po dunách a po pláži. Můžete se tedy přijet koupat a uvelebit se na písku ve stínu svého miláčka na čtyřech kolech, ale také si vyzkoušet vaše řidičské schopnosti v ohromných dunách, které začínají přímo u oceánu. Dovolím si jen poznamenat, že pokud jedete vlastním vozem, nebo autem z půjčovny, které není vybaveno pro jízdu v hlubokém písku nebo poušti, držte se poblíž mokré hranice přílivu. Písek je tam dost zhutnělý vodou aby vaše auto nezapadlo. Jednoduchou pomůckou je sledovat hloubku stop pneumatik, které zanechaly v písku auta před vámi. Obecně ale můžete být v klidu (na rozdíl od cestování mimo silnice v poušti), když zapadnete, tak je na této pláži vždy dost lidí s velkými auty, kteří vás pomůžou vytáhnout.


Když už budete na Pismo State Beach, rozhodně navštivte Monarch Butterfly Grove. Je to veřejně přístupné chráněné přezimovací místo pro motýly Monarchy stěhovavé a nachází se hned vedle silnice - parkovat se dá na krajnici, většinou tam už stojí spousta aut. Jedná se o jednu z největších přezimujících populací na pobřeží Kalifornie. Hrozny motýlů spících na eukalyptových stromech jsou k vidění od konce října do února a je to opravdu emotivní zážitek.

Pokud neznáte tohoto neúnavného motýlího cestovatele, seznamte se s ním. Existuje jen velmi málo podobně impozantních tvorů. Jejich migrace je jedním z největších příběhů živočišné říše. Monarchové tráví léto daleko na severu, někteří dokonce až v Kanadě. Na konci léta se vydávají na jih nebo na západ do jejich zimovišť, protože netolerují chladné zimní teploty. Monarchové západně od Skalistých hor přilétají na pobřežní Kalifornie. Monarchové východně od Skalistých hor přezimují v horách centrálního Mexika nebo podél pobřeží Mexického zálivu. Často cestují i 2 000 mil, aby se dostali na tato místa.

Tito malí tvorové mohou denně uletět 50-100 mil a dokončení jejich cesty může trvat až dva měsíce! Zaznamenaný rekord monarchy stěhovavého je 265 mil za jediný den!!

Zajímavé je, že západní monarchové necestují v masové migraci. A tak když koncem září či v říjnu spatřím kolem našeho domu třepotavý motýlí let osamoceného cestovatele, všeho nechám a s přáním šťastné cesty se dívám, jak pomalu mizí v dálce.

Bohužel současná populace monarchy stěhovavého je v ohrožení. Nedávné sčítání ukazuje až 90% pokles oproti počtům provedeným před 25 lety...





 
 
 

Comments


bottom of page