Pacific Coast Highway II
- Petr
- 25. 10. 2021
- Minut čtení: 5
Aktualizováno: 14. 1. 2022
V minulém příspěvku jsme po legendární Pacific Coast Highway, pobřežní dálnici, která spojuje San Francisco a San Diego, dojeli z Los Angeles až do San Luis Obispo. Tedy přesněji řečeno skončil jsem vyprávění na Pismo State Beach, která leží asi 5 mil před městečkem samotným. Pojďme tedy pokračovat v cestě po jedné z nejkrásnějších silnici na světě dále směrem na sever. Nemusíte být zrovna profesionální geolog, aby jste si při výjezdu ze San Luis Obispo po levé straně všimli nápadných kopců, které se z ničeho nic objevují v rovinaté krajině a připomínají sérii obrovských krtinců. Je to řetěz devíti sopečných hor a kopců s názvem Devět sester. Vrcholy byly vytvořeny před více než 20 miliony let během miocénní epochy jako magmatické intruze. Sopečná láva se z hlubin Země protlačila na povrch měkčí horninou a ztuhla, za miliony let tato hornina kompletně zvětrala a zůstalo jen tvrdé magmatické jádro. Silnice vede podél těchto hor z magmatu až k moři, do nádherné zátoky Morro Bay, kde také najdete poslední z lávových mega-krtinců, ikonickou Morro Rock, která už stojí téměř v oceánu.

The Gibraltar of the Pacific, jak se občas této obří skále říká, je atrakcí číslo jedna celé zátoky. Fantastické je, že můžete autem dojet až k ní a zaparkovat u moře. Místa je zde obvykle opravdu dost. Skála je vděčným objektem fotografů i malířů, a to za jakéhokoliv počasí a kterékoliv denní doby. Mimochodem je to opravdu obrovský objekt a najít správné místo na focení chce alespoň malou zkušenost. Je legrační pozorovat turisty jak dorazí až ke skále, a pak se marně snaží horu dostat nějak na fotku. Celá oblast kolem zátoky je turisticky nesmírně atraktivní, stojí za to se tu zastavit alespoň na dva dny.
Dvě věci se mi vybaví okamžitě. Mořské vydry (sea otters), které v hojném počtu odpočívají nebo spí na hladině zátoky a v přístavišti se k nim dostanete na pár metrů, což je velmi unikátní a často i emotivní zážitek. Tři vysokánské komíny elektrárny Dynegy Power Plant. Postavit elektrárnu hned naproti tak nádherné přírodní scenérie, to je taky unikátní. Naštěstí elektrárna je od roku 2014 mimo provoz. V minulosti ale hrála klíčovou roli v zajišťování elektřiny pro střední Kalifornii. Ačkoliv celá oblast vypadá na první pohled idylicky, jde o jeden z nejnebezpečnějších přístavů na Západním pobřeží USA. Lodě ale často nemají na vybranou, je to totiž jediný přístav mezi Monterey a Santa Barbarou. Morro Rock byla původně obklopena vodou, ale armáda postavila velký umělý vlnolam a silnici přes severní konec přístavu, spojující Morro Rock a pevninu. I tak jsou zde příboj a vlny nesmírně nebezpečné, a to nejenom pro lodě. Vyskytují se zde tzv. "sneaker wave", ohromné nepravidelné vlny, přicházející znenadání a bez varování. Mnoho lidí i rybářů, zejména na straně skály obrácené k oceánu, podcenilo nebezpečí a bylo bez milosti smeteno do moře.

Klasickou a nezbytnou zastávkou na Pacifické pobřežní dálnici je Ragged Point. Z Morro Bay jste tam za necelou hodinu. Bez přehánění, úsek mezi San Simeon a Ragged Point je jedním z nejmalebnějších míst na světě. Silnice vede po hraně útesů, kde se majestátní hory Santa Lucia Mountains setkávají s Tichým oceánem a za každou zatáčkou se otevírají překrásné výhledy. Při jízdě se nabízí spousta odboček a míst k zastavení, kdy si můžete užít velkolepost okamžiku a navždy si uložit do paměti dech beroucí krásu tohoto regionu. Neexistuje fotografie ani film, který by dokázal zachytit to, co tu člověk může vidět a cítit. Ať už se v Ragged Point obrátíte kamkoli, výhled na oceán není nikdy daleko. Nadarmo se mu neříká "Home of the Million-Dollar View.”
V San Simeonu, pokud jste fanoušci mediálního magnáta Williama Randolpha Hearsta, se nachází odbočka k jeho hradu Hearst Castle. Je to bizardní, opulentní a uchvátná podívaná zároveň, něco takového je opravdu možné vidět jen v Americe. Mne osobně zaujal více nedaleký Elephant Seal Vista Point, kde žije početná kolonie sloních tuleňů (elephant seal) na pláži přímo vedle silnice :-D.

Dalších zhruba 70 mil po Pacific Highway směrem na sever vás přivede do oblasti Big Sur (mezi Ragget Point a Carmel by the Sea). Historicky název Big Sur označoval neprobádanou a nezmapovanou oblast divočiny ležící na jih od Monterey, přesněji "el país grande del sur" - Velká jižní země. Dnes Big Sur odkazuje právě na úsek drsného a úžasně krásného pobřeží Tichého oceánu, kterým se jako tenká stužka po vrcholech útesů proplétá Scenic Highway One. Jsou to 2 hodiny jízdy mimo prostor a čas. Slovy se to popsat nedá, i když jeden z nejslavnějších a zároveň nejkontroverznějších amerických autorů Henry Miller dokázal popsat Big Sur jednou větou: “The face of the Earth as the Creator intended it to look.” On sám tu skoro 20 let žil, takže věděl dobře o čem mluví.
Po cestě se občas koukněte také vzhůru, když budete mít štěstí, uvidíte vysoko na obloze kroužit kondora kalifornského. Těžko uvěřit, že tento největší pták Severní Ameriky s rozpětím křídel více než 3 metry, byl na konci minulého století v podstatě vyhuben. V přírodě nemá přirozené nepřátele, příčinou je samozřejmě člověk. Protože se živí výhradně mršinami, tedy i zvířaty které lovci smrtelně zraní, ale nenajdou, postupně se otráví olovem z použitých střel. Při jeho délce života 50-60 let je otrava nevyhnutelná. Když už zbývalo posledních 22 jedinců, stal se doslova zázrak, kterému ani nikdo z odborníků nechtěl věřit. Ochránci přírody z Ventana Wildlife Society dokázali vrátit kondory zpoza hranice vyhynutí a v roce 1997 je začali opatrně vypouštět zpět do volné přírody. Jejich populace je stále kriticky ohrožena a bedlivě sledována. Loni uprostřed pandemie, přišla další neuvěřitelná zpráva - pár kondorů kalifornských zahnízdil ve vrcholových partiích pohoří Sierra Nevada. Detaily záchranného programu najdete na https://www.ventanaws.org/

Po desítkách mil ryzí přírody je prvním městem do kterého dorazíte Carmel by the Sea. Malebné přímořské letovisko, plné restaurací, galerií, hotýlků a luxusních klubů. Cenová hladina dává tušit, že to sem není ze San Francisca zase tak daleko :-D. Pokud se neplánujete zdržet déle, existuje rychlý způsob jak se seznámit z krásami poloostrova Monterey - vyhlídková cesta 17 Mile Drive. Poplatek je $10,5 a určitě si vezměte mapu. Terén je nepřehledný a ani GPS navigace v autě nebývá úplně v pohodě. Často projíždíte přes soukromé pozemky, golfová hřiště a provoz je navíc jednosměrný. Odměnou vám ale budou ikonické památky a přírodní scenérie jako The Lone Cypress, Spanish Bay, Stillwater Cove, Del Monte Forest a samozřejmě světově proslulé golfové hřiště na Pebble Beach.
Poslední dnešní zastávkou bude Monterey, město a hlavně zátoka, kterou proslavily sardinky a hluboko-mořský výzkum. Jak to tu vypadalo v dobách, kdy se ještě v Pacifiku proháněla miliardová hejna sardinek, znáte z díla klasika světové literatury a nositele Nobelovy ceny za literaturu Johna Steinbecka, který tu žil a tvořil.
Monterey Bay je jedním z biologicky nejrozmanitějších vodních útvarů na světě a zdejší 4000 m hluboký podmořský kaňon je jedním z nejhlubších podmořských kaňonů podél kontinentálních Spojených států. To je důvod, proč zde na severní straně zátoky v Moss Landing působí instituce Monterey Bay Aquarium Research Institute (MBARI) - soukromé neziskové oceánografické výzkumné centrum, které založil v roce 1987 David Packard.
Ano, je to ten elektroinženýr, který s kolegou Hewlettem začali v polovině minulého století v jedné malé garáži v Paolo Alto vyrábět spotřební elektroniku. V roce 1989 byla tato malá garáž na Addison Avenue prohlášena oficiálně za historickou památku jako “Birthplace of Silicon Valley”. Obě jeho dcery Nancy a Julie vystudovaly mořskou biologii a tátu přesvědčily, aby právě v Monterey Bay nechal postavit akvárium a založil světoznámý výzkumný ústav. Pokud vás tedy Pacifik a život v něm zajímá, návštěvu Monterey Bay Aquarium prostě vynechat nemůžete.
Viděl jsem spoustu podobných zařízení a expozic po celém světě, ale tomu v Monterey Bay se podle mého názoru nic nevyrovná. Například do úplné tmy ponořená expozice medůz a loděnek či obrovské nádrže propojené s oceánem, ukazující komplexitu podmořských kelpových lesů nemají konkurenci. https://www.montereybayaquarium.org/

Na závěr jedna horká novinka - Monterey Bay Aquarium připravuje ve spolupráci s MBARI, novou expozici "Into the Deep: Exploring Our Undiscovered Ocean" která veřejnosti poprvé představí některé z fascinujících hlubinných živočichů. Unikátní expozice bude otevřena již na jaře 2022.
Comments