top of page

Peace Through Strength

  • Obrázek autora: Petr
    Petr
  • 3. 5. 2022
  • Minut čtení: 4

Aktualizováno: 10. 7. 2022

Nic asi nesymbolizuje veleúspěšnou éru 40. amerického prezidenta Ronalda Reagana lépe, než právě neviditelný stíhací bombardér F-117 Nighthawk. Ten na obrázku je vystaven před hlavní budovou Ronald Reagan Presidential Library & Museum v Simi Valley, California. Tak jako všechno z této doby, to rozhodně není žádný fake. F-117 s číslem 803 a nickname "Unexpected Guest", má za sebou 78! bojových vzletů a do služby se dostal v roce 1984. Tedy v roce, kdy Ronald Reagan již naplňoval svůj program přebudování a posílení amerických ozbrojených sil a rámci strategie - "Peace Through Strength". První, pro radary neviditelný bojový letoun (stealth technologie), byl navržen speciálně pro noční operace a vyroben v počtu 57 kusů. V americkém letectvu sloužil v letech 1981 - 2008. A stal se legendou.


Chvíli jsem váhal zda mám vůbec takový příspěvěk psát, protože každá návštěva Ronald Reagan Presidential Library & Museum je, pro mne osobně, emotivní událost. Ronald Reagan vyhrál studenou válku a porazil totalitní komunistickou ideologii. Doslova uzbrojil Rusko a dokázal se v řadě zástupných vojenských konfliktů po celém světě, Rusům otevřeně a bez váhání postavit silou. Tato část dějin minulého století je pro naši generaci citlivé téma. Trpěli jsme pod komunistickou diktaturou více než 40 let, a z toho téměř 20 let nás přímo okupovala Ruská vojska ( i když se tenkrát jmenovala jinak ). Knihovna a museum jsou tak, mimo jiné, připomínkou boje liberální demokracie proti totalitní komunistické ideologii a moci, která terorizovala nejen velkou část Evropy, ale i řadu dalších zemí po celém světe.

Základem Reaganovy zahraniční politiky, známé jako Reaganova doktrína, byla podpora svobody pro všechny lidi na celém světě. Jeho závazek myšlence „míru prostřednictvím síly“ (Peace Through Strength) vedl k zásadní modernizaci amerických ozbrojených sil. Americká armáda se rozrostla o dvě aktivní složky a rovněž došlo k vývoji nových zbraňových systémů. Vedle neviditelných bombardérů je asi nejznámější Strategická obranná iniciativa neboli „Star Wars“, která byla vyhlášena jako obrana proti jadernému útoku. Prezident Reagan doufal, že jeho nové vojenské iniciativy komunismus nejen zadrží, ale také jej porazí. A měl pravdu.


Jeho slova, která zazněla v rámci Republican National Convention, v červenci 1980, jsou nyní, když znovu začíná válka v Evropě, velmi aktuální a výstižná:

"We know only too well that war comes not when the forces of freedom are strong, but when they are weak. It is then that tyrants are tempted."

(Příliš dobře víme, že válka nepřichází, když jsou síly svobody silné, ale když jsou slabé. Tehdy jsou tyrani v pokušení.)

Vidíme dnes v přímém přenosu agresivní expanzivní válku ruského diktátora, a také bezmoc a pokrytectví mocností Západní Evropy, které nejsou schopny jimi tolikrát propagované základní svobody a lidská práva hájit silou a vynutit si tak respekt a právo se zbraní v ruce. Historie se vrací v podstatě o 30 let zpátky a uvidíme zda se nám podaří úspěšně navázat na vítezny konec studené války.


Velká část expozice expozice je samozřejmě věnována i lokální kalifornské politické kariéře Ronalda Reagana - byl velmi oblíbeným guvernérem. Jeho republikánské smýšlení a přesvědčení ho vedlo k velmi zásadnímu omezení přerozdělování peněz a státních zásahů. A v tomto přístupu pokračoval i jako americký prezident. Připomeňme si jen dvě témata. Téměř současně řešily Spojené státy a Evropské společenství otázku jak dál v zemědělské politice. Zatím co Evropa se vydala cestou smrtící spirály dotovaného zemědělství, nechal Reagan zkrachovat tisíce farem po celé zemi (nemají ho za to dodnes v některých rurálních oblastech rádi) a odvětví se tak muselo vzpamatovat samo, podle pravidel volného trhu. Legendární je pak stávka leteckých dispečerů. Ti, vědomi si své síly, vstoupili do stávky a paralyzovali tak leteckou dopravu v USA (i když jim to pracovní smlouva právě ze strategických a bezpečnostních důvodů zakazuje). Prezident Reagan jim dal 48 hodin, aby se vrátili do práce. Pak jich všech 11 000 propustil. Řízení civilního letového provozu na čas přebrala armáda.

Během jeho vlády však občané vesměs bohatli, daně se snižovaly, ekonomika rostla, mezinárodní pozice USA posilovala a znovuzvolení tedy nebylo žádným překvapením.


Ronald Reagan, původním povoláním herec, byl také neuvěřitelně dobrým a aktivním komunikátorem. Není proto divu, že byl velkým zastáncem face-to-face diplomacie, kterou preferoval při své snaze šířit myšlenky svobody a demokracie ve světě. Velmi intenzivně proto využíval prezidentský letoun Air Force One. Za 8 let v úřadu nalétal více než 660 000 mil - navštívil 26 zemí a 150 měst. Většina současných politiků sedí v úřadu či doma s mobilem v ruce a v lepším případě jen zběsile tweetuje a lajkuje, v horším případě to za ně dělá jejich marketingové oddělení. Součástí expozice je proto nejenom původní letoun Air Force One, ale i prezidentský vrtulník, který se občas objevuje v záběrech televizních zpravodajců z Washingtonu DC a celá prezidentská kolona limuzín. Vše si můžete v detailu prohlédnou nejen z venku, ale i uvnitř. Byl jsem velmi překvapen jak skromně, ale účelně je letoun i vrtulník zařízen, zejména ve srovnáním s obchodní či první třídou na letech komerčních leteckých společností.



Pokud k tomu připočtete i přesnou funkční kopii oválné pracovny Bílého Domu, máte tady v Kalifornii kousek na sever od Los Angeles v Simi Valley, k dispozici vlastně všechny viditelné atributy prezidentské moci a nemusíte se kvůli tomu trmácet do Washington DC :-)




 
 
 

Comments


bottom of page