top of page

Pearl Harbor

  • Obrázek autora: Petr
    Petr
  • 20. 6. 2022
  • Minut čtení: 5

Aktualizováno: 25. 6. 2022

O tom, že se na Hawaii nachází přístav Pearl Harbor ví asi každý, ať už z dějepisu nebo z nejednoho Hollywoodského filmového trháku. Teprve při pohledu na celkovou mapu Tichého oceánu si uvědomíte jak strategický významné toto souostroví je. Komu patří Hawaii, ten ovládá celou nesmírně rozsáhlou oblast Středního Pacifiku. Pearl Harbor je zdejší největší přírodní přístav a nachází se na ostrově Oahu asi 30 minut jízdy z Honolulu. Devastující události 7. prosince 1941, známé po celém světě jako “Date which will live in infamy,” (datum, které bude žít v hanbě), změnily běh dějin. Právě zde překvapivý letecký útok Japonců uvrhl Spojené státy do druhé světové války a vyžádal si tisíce obětí. Nejen tento podlý útok, ale i následující roky války v Pacifiku, přestavovaly pro USA skutečné existenciální ohrožení, poprvé od jejich vzniku. Většina Američanů nejen tady na West Coast ztotožňuje druhou světovou válku s válkou v Pacifiku, což podtrhuje jak obrovský význam pro ně události v této části světa měly a v podstatě mají dodnes.


Letecky pohled na přírodní přístav Pearl Harbor, historický Ford Island a současnou vojenskou základnu Joint Base Pearl Harbor–Hickam, která vznikla v roce 2010 spojením letecké základny United States Air Force's Hickam Air Force Base a základny námořnictva United States Navy's Naval Station Pearl Harbor.


Nebudu se věnovat popisu a významu historických událostí, soustředím se na to, co tady můžete vidět a zažít dnes. Celé místo má neuvěřitelnou atmosféru, směs piety, úcty a vděku těm, kteří přinesli oběť nejvyšší a zároveň však probouzející odhodlání, víru a naději. Za svobodu se vždy platí jen krví, proto je vedle života samotného tou nejvyšší hodnotou. Když jsem tu byl před lety poprvé v době připomínání 70. výročí japonského útoku, měl jsem možnost mluvit s veterány přímých bojů, a mimo jiné i proto jsem nechal při další návštěvě svého syna téměř hodinu samotného s úplně neznámým veteránem Rangers. Každý příběh potřebuje vhodného vypravěče, a příběhy týkající existenciálních okamžiků našeho bytí a morálních hodnot, se musí opakovat donekonečna. Bude si to pamatovat navždy, stejně jako já svůj rozhovor s veterány ze Schofield Barracks.


Samotnou návštěvu je dobré začít v Návštěvnickém centru Pearl Harbor. Přes něj se dostanete bezplatně k národnímu památníku Pearl Harbor National Memorial, Návštěvnické Centrum je také brána, kde si můžete koupit vstupenky do dalších historických míst, kam je třeba se ale dostat trajektem nebo shuttle busem, jako je památník USS Arizona, památník bitevní lodi Missouri, muzeum ponorek Pacifické flotily a Letecké muzeum Pearl Harbor. Než budu pokračovat dále, rád bych upozornil na sdružení Pacific Historic Parks - www.pacifichistoricparks.org, které v areálu provozuje úžasné projekty virtuální reality včetně dvou nově vydaných: „Air Raid Pearl Harbor“ a „Skies Over Pearl“. Air Raid Pearl Harbor poskytuje časovou osu útoku a umístí vás na palubu USS Utah, jedné z bitevních lodí zničených v den útoku. Skies Over Pearl vás posadí do kokpitu japonského stíhacího letadla, které opouští letadlovou loď Akagi 230 mil severovýchodně od Oahu a míří na vojenská letiště a Pearl Harbor. Pokud shlédnete některý z projektů hned na začátku, bude pro vás vlastní návštěva památníků mnohem hlubším zážitkem.


Pearl Harbor National Memorial

Je domovem USS Arizona Memorial, USS Oklahoma Memorial a USS Utah Memorial.

USS Arizona Memorial je místem ponuré krásy a posledního odpočinku více než 900 námořníků a příslušníků námořní pěchoty. V návštěvnickém centru můžete k tomuto tématu videt dvě prvotřídní muzea a shlédnout film o útoku z prosince 1941. Poté vás trajekt amerického námořnictva dopraví k bílému památníku postavenému nad USS Arizona, kde velká mramorová zeď obsahuje jména mužů, kteří přišli o život. Je to působivé a silné a je třeba se chovat s úctou, jako při návštěvě vojenského hřbitova. Bohužel v současnosti si musíte předem rezervovat časový úsek pro návštěvu na webových stránkách www.recreation.gov. Distribuce vstupenek na místě „kdo dřív přijde, ten dřív mele“, tak jak tomu bylo v minulosti, již není k dispozici. Počítejte i tak s tím, že na trajekt budete přibližně hodinu čekat. Pozor, USS Oklahoma a USS Utah se nacházejí na aktivní vojenské základně a vstup je povolen jen těm, kteří mají povolení pobývat na tomto území. USS Oklahoma Memorial vypráví neuvěřitelný příběh o záchraně a přežití navzdory všem předpokladům, a na opačné straně Ford Island připomíná USS Utah Memorial jedinou zbývající loď z útoku částečně viditelnou nad čarou ponoru.


Battleship Missouri Memorial

Bitevní loď Missouri kotví pouhou délku lodi od potopené USS Arizona. Je to symbolické - potopením USS Arizona a dalších bitevních lodí v Pearl Harbor válka v Pacifiku začala. Skončila pak podpisem formální kapitulace právě na palubě USS Missouri v Tokijském zálivu dne 2. září 1945. Všechny artefakty kapitulace na palubě samozřejmě najdete. Obecně poslední americká bitevní loď, USS Missouri (BB-63), měla ohromující kariéru, která trvala pět desetiletí a tři války – druhá světová válka, Korejská válka a operace Pouštní bouře v Iráku. Missouri kotví u břehu ostrova Ford Island což je součást aktivní vojenské základny proto musíte u návštěvnického centra nasednout na shuttle bus, který vás tam přes most a check point doveze - první zastávka je u bitevní lodi, druhá pak u leteckého muzea.


Je to obrovská loď - 270m dlouhá a výtlakem 48 000 tun a 2800 muži na palubě. Samozřejmě, že prošla několika modernizacemi, tou nejdůležitější a nejviditelnější je instalace raket s plochou dráhou letu Tomahawk a systémů Phalanx CIWS, které slouží jako poslední obrana proti protilodním řízeným střelám či letounům nepřítele (říká se mu také R2D2 pro vizuální podobnost s legendárním droidem ze StarWars). Původně však protiletadlová obrana lodi sestávala z osmdesáti protiletadlových kanonů ráže 40 mm, čtyřiceti devíti protiletadlových kanonů ráže 20 mm. Jinými slovy loď se za druhé světové války kanóny všech ráží doslova ježila, bohužel už je to vidět jen na dobových fotografiích nebo na původním modelu lodi v důstojnické jídelně.


Muzeum ponorek Pacifické flotily

Pacific Fleet Submarine Museum nedávno prošlo rozsáhlou rekonstrukcí. Je domovem USS Bowfin (SS-287), flotilové ponorky, která byla spuštěna na vodu 7. prosince 1942 a je přezdívaná „Pearl Harbor Avenger“. Bowfin během druhé světové války provedla devět válečných hlídek v Tichém oceánu. Zpřístupněna veřejnosti byla v roce 1981 a hrdě zastupuje 288 amerických ponorek, které sloužily v Pacifiku během druhé světové války.



Letecké muzeum Pearl Harbor

V leteckém muzeu Pearl Harbor můžete stát na reálném bojišti druhé světové války. Hangáry a okolní asfalt stále nesou jizvy po útoku v podobě děr po kulkách a kráterů po bombách. Když vstoupíte do hangárů, překročíte práh času a zavítáte do historie. Je to jedna z nejlépe uspořádaných leteckých výstav, které jsem v USA viděl, a to včetně expozice válečných helikoptér na volné ploše mezi oběma hangáry muzea. www.pearlharboraviationmuseum.org



Při návštěvě tohoto magického místa je třeba vzít na vědomí, že Pearl Harbor je stále aktivní americkou námořní základnou. Z důvodu zvýšené bezpečnosti jsou zakázány následující předměty: peněženky, batohy, brašny na fotoaparát, zavazadla a jakékoli další předměty, ve kterych se dá neco schovat. Úschovna zavazadel je k dispozici v Návštevnickém centru za příplatek, dále můžete v podstatě pouze s mobilním telefonem a lahví vody v ruce.







 
 
 

Comments


bottom of page