Hawaiian Pineapple
- Petr
- 23. 6. 2022
- Minut čtení: 4
Aktualizováno: 7. 12. 2022
Hawaii je tropické souostroví, takže co se týká exotického ovoce, nabídka je opravdu pestrá a ceny mírné. Naopak pokud jde o zeleninu a ovoce bežné např. v jižní Kalifornii, které se na Hawaii dováží, ceny vás zaskočí. Dvoj až trojnásobek ve srovnání s kontinentálními Spojenými státy, není výjimkou. Existuje na to jednoduchý recept - vařte a jezte jako obyvatelé ostrovů. Čím je pro Kaliforňany avokádo, tím je pro Hawajce ananas, a také ho najdete ve zdejší kuchyni opravdu všude.

S dlouhým odstupem pak následuje papája. Plody různé velikosti koupíte kdekoliv, vychladíte, rozříznete napůl, vydlabete z prostředka semínka, do vzniklé prohlubně vymačkáte citrón. Polévkovou lžící pak dlabete dužninu. Je to neskutečně lahodná a osvěžující tropická snídaně, dostupná každému. Dovnitř si můžete přidat jogurt, granolu či jiné ovoce, to už je jen na vás. Říká se, že kombinace papáje s citronem, je jedna z nezdravějších forem ovoce vůbec. Pomáhá od všech nemocí a neduhů - že půjde vskutku o nesmírně silnou kombinaci svědčí i to, že si ji ženy bez váhání rozmačkanou patlají i na obličej :)

Asi bych měl zmínit i další místní speciality jako slaďoučké mango, kokosové ořechy, havajskou variantu kávy arabica i lahodnou čokoládu z místních kakaových bobů. Vrátím se ale k havajskému ananasu, to je prostě legenda.
Ananas, zvenčí divoce drsný, uvnitř sladký, dostal své anglické jméno pro svou vnější podobnost s borovou šiškou (pine cone), poté co jej Kryštof Kolumbus přivezl do Evropy. V pozdějších staletích námořníci s oblibou přiváželi ananas domů do Nové Anglie, kde čerstvý ananas vystavený na verandě znamenal, že námořník je doma z dalekých plaveb a je připraven přivítat návštěvníky. Nikdo neví, kdy první ananas (v havajštině „halakahiki“ neboli "cizí ovoce") dorazil na zdejší ostrovy. Za zakladatele havajského ananasového průmyslu je považován britský námořní kapitán John Kidwell, který v roce 1800 dovážel a testoval řadu plodin pro komerční využití. Ten kdo však ananas proměnil z amerického symbolu přátelství a exotických míst, na základní ovoce americké domácnosti, byl James Drummond Dole.

Dnes jsou ananasové plantáže Dole Plantation jednou z nejoblíbenějších turistických atrakcí Oahu a ročně sem zavítá více než jeden milion návštěvníků. Dole Plantation byl kolem roku 1950 původně ovocný stánek u silnice číslo 90. Teprve v roce 1989 se veřejnosti otevřel areál známý jako „Pineapple Experience“. Pokud vyrazíte z Honolulu vnitrozemím na North Shore Oahu, dojedete sem asi za tři čtvrtě hodiny a zastávku se tady rozhodně vyplatí udělat. Plantáž Dole poskytuje příjemné aktivity pro celou rodinu, jako výlet vlakem Pineapple Express, prohlídka tropické zahrady a největšího rostlinného bludiště na světě v Pineapple Garden Maze. Populární jsou také informační expozice o pěstování ananasu, stejně jako obchod, který nabízí širokou škálu produktů Dole Plantation, místních oblíbených jídel, včetně světoznámého Dole Whip, což je ananasová zmrzlina, která se dělá tak, že rozmixujete zmražené kousky ananasu, vanilkovou zmrzlinu, citrónovou šťávu, plus špetku soli a cukru. Modifikaci tohoto úžasného dezertu nabízí i Disneyland a lidé na něj stojí šíleně dlouhé fronty.

Pěstování a sklizeň ananasu vyžaduje znalosti, čas a spoustu trpělivosti. Většina prací nemůže být automatizována a je prováděna ručně. Ananas se na Havaji se pěstuje na širokých ostrovních pláních mezi horskými pásmy a kolem nich, obvykle v nadmořských výškách pod 1000m. Dobré oblasti pěstování ananasu mají kombinaci relativně chladných nočních teplot, vysokého procenta slunečných dnů, denních teplot v rozmezí 20–30 stupňů Celsia a červenou železitou půdu. Ananas se vysazuje a sbírá ručně. Rostlina roste 2-3 roky a uzrají na ní dva plody. První úroda, nazývaná „plant crop“, přichází po 18–20 měsících. Další sklizeň, nazývaná „first ratoon“, pak za dalších 15 měsíců. Při sklizni procházejí dělníci mezi řádky ananasu, oblečeni do silných rukavic a speciálního oblečení, aby se chránili před špičatými listy. Po sklizni druhé úrody je pole zaoráno a začíná nový cyklus.

Na jednom akru může růst až 28 000 rostlin! Většina úrody cca 80 % se prodává jako čerstvý ananas, zbytek většinou jako šťáva či konzervy. Na Hawaii se vypěstují dvě třetiny celosvětové roční produkce ananasu! A jak lze ananas využít v kuchyni? To už si dnes každý najde na síti sám. Za sebe bych rád zdůraznil, že čerstvý ananas obsahuje bromelain, proteolytický enzym, který štěpí bílkoviny. Proto přidávám ananas do marinád, ochutí a hodně zjemní každé naložené maso. No a absolutně nejlepší je čerstvý, koupený na Hawaii u silnice, z chladícího boxu, jen tak na kousky, v pytlíku s párátkem.
Jeho chuť je na míle vzdálená ananasu, který často konzumujeme daleko od místa kde vyrostl. Problém je většinou ve správné zralosti plodu. Správně zralý ananas vám nikdy nerozedře pusu tak, že se mále bojíte polknou. Dejte také pozor aby měl plod přibližně stejný průměr nahoře i dole, to je první známka , že je vše v pořádku.

Až budete mít ananasu v Dole Plantation plné zuby, zajděte si odpočinout do Tropické zahrady. Je to úžasná oáza klidu a ukázka nádhery tropické přírody Havaje. Překrásné bromélie všech barev a velikostí, obrovské květy havajských ibišků, decentně kvetoucí plumérie, kávovníky i celý les banánovníků a cukrové třtiny. To vše ve stínů vzrostlých kokosových palem. Pod jednou z nich jsem dokonce našel celé houští divoce rostoucího a rudě kvetoucího zázvoru. Nikdy bych neřekl, že rostlina, ze které většina z nás zná jen podzemní dužnatý oddenek, může být tak mohutná a dekorativní (viz. poslední obrázek).

Comentarios