Původní obyvatelé pláží
- Petr
- 22. 7. 2021
- Minut čtení: 4
Aktualizováno: 11. 11. 2021
Nádherné pláže Jižní Kalifornie vypadají na první pohled jako téměř bez života, tedy až na tisíce Kaliforňanů a návštěvníků relaxujících u vody, plus občas davy surfařů pohupujících se ve vlnách a čekajících na tu pravou. Samozřejmě opak je pravdou. Jako každá hranice mezi dvěma různými ekosystémy překypuje pobřeží životem, stačí se jen dobře dívat.

Pojďme si povědět pár slov o těch nejzajímavějších obyvatelích pláží. Asi nejpočetnějšími jsou tzv. Sand Crabs neboli píseční krabi, kteří tvoří páteř potravního řetězce. Žijí zahrabaní pod povrchem písku, tam kde písek zaplavují vlny. A jak se stěhuje hranice přílivu stěhují se pod povrchem i krabi. Krmí se totiž planktonem, který vychytávají z ustupující vody, a to tak že vystrčí z písku pouze oči a keříčkovitá tykadla. Najít je v písku, nebo je dokonce chytit, není jednoduché, jsou totiž extrémně citliví na otřesy. Poznají že se k nim něco po pláži blíží a okamžitě se zahrabou hluboko do písku. Jsou oblíbenou potravou pobřežních ptáků, kteří často běhají společně s přílivovými vlnami tam a zpět, ve snaze sezobnout písečného kraba než se stačí zahrabat.
Jedna fascinující zajímavost o tomto úžasném stvoření ne větším než váš palec. Laboratoře často používají v neurologických studiích kraby písečné, protože v ocásku těchto krabů se nacházejí největší senzorické neurony nalezené v jakémkoli zvířeti vůbec.
Takže se vlastně není čemu divit, že většina lidí nemá ani ponětí co se nachází pod jejich nohama. Jakmile se pohnete, už jsou všichni zahrabaní hodně hluboko :-D

A přece existuje způsob, jak je chytat. Sand Crabs jsou totiž nejlepší nástrahou na chytání ryb z pláže. S přílivem totiž ryby připlouvají až do příbojové zóny v naději že vlnobití, které převrací a posunuje písek, vyplaví kraby do volné vody, kde už jsou pak relativně snadnou kořistí.
A tak jako drobnější ryby připlouvají v době přílivu k pobřeží najít něco k snědku, tak se za nimi stejným směrem vydávají i velcí predátoři. Pláž totiž vytváří přirozenou bariéru, a ryby, které dravec žene proti břehu, jsou tak víceméně v pasti - na rozdíl od lovu na volném moři. Chcete-li proto zahlédnou delfíny, lachtany nebo tuleně v blízkosti pláže, je ranní nebo večerní příliv dobrou příležitostí. Lachtani (Sea lions) jsou hnědí, hlasitě štěkají, „kráčejí“ po zemi pomocí svých velkých ploutví a mají viditelné ušní boltce. Tuleni ( Seals) jsou spíše šedí, někdy skvrnití, mají malé ploutve, pohybují se na zemi po břiše a nemají viditelné uši. Nejčastěji ale připlouvají delfíni, většinou ve skupině, protože při lovu spolupracují.

Na pláži však najdete nejenom živočichy, ale i symbol celého West Coast - dlouhé stvoly chaluh (Kelp), které se uvolnily v průběhu bouří, nebo je potrhal silný vítr a oceán je vyplavil na pláž. Tyto chaluhy vytvářejí podél pobřeží v mělkých vodách celé lesy (Kelp Forest). Většinou rostou v hloubkách od 10 do 40 metrů, ode dna až k hladině,
a vytvářejí tak jeden z nejproduktivnějších a nejdynamičtějších ekosystémů na naší planetě. Denní přírůstek těchto impozantních organismů může tvořit až 50 cm! Vědci často tento ekosystém přirovnávají k tropickým deštným pralesům na souši, a to nejen z důvodů dynamiky a rozmanitosti, ale hlavně důležitosti pro celý oceán. A nejen oceán, ale i pobřeží. Vyplavené chaluhy na plážích totiž představují díky své mase a hmotnosti základní stabilizační faktor pro písek a umožňují tvorbu dun, uchycení rostlin a představují rovněž primární úkryt pro řadu živočichů. Jejich role ve stabilizaci původního pobřeží byla nezastupitelná. Protože je v současnosti velká část pobřeží Jižní Kalifornie přeměněna v městské pláže a chaluhy jsou pravidelně odstraňovány, musí tak po velkých bouřích a při vysokém přílivu na pláže najet desítky buldozerů, aby se udržel oceán na uzdě.

Toto vyprávění by nebylo úplné bez zmínky o Velkém Bílem (Great White Shark), jak místní tohoto žraloka nazývají. Informace o něm, nebo spíše o hororových útocích na surfaře či plavce mívají často až mýtický rozměr. Pravda je většinou velmi prostá, tento žralok je vrcholový predátor a je v oceánu přítomen doslova stovky milionů let, vše co plave v moři je potenciálně jeho potrava. Člověk je v jeho životním prostředí relativně "nová věc", a tak se rovnováha stale nastavuje. Nedávno získal povolení rozsáhlý výzkumný projekt využívající ke studiu žraloků u Kalifornského pobřeží drony létající v malých výškách. A již první výsledky naznačují překvapivá zjištění - v pobřežních vodách a dokonce přímo u pláží je přítomno daleko více žraloků, než si kdo uměl představit. Vzhledem k mnohem větším počtu skrytých interakcí žraloků s lidmi než se předpokládalo, pak jednotlivá skutečná napadení lidí či lodí jsou vlastně ještě vzácnější, než si obecně myslíme. Faktem však zůstavá, že kdo se jednou setkal tváří v tvář s tímto dravcem v jeho přirozeném prostředí, nese si v lepším případě psychický šrám po zbytek života.

Na závěr jedna prosba a upozornění pro ty co se rozhodnou navštívit pláže, kde je povoleno vjet autem. V Jižní Kalifornii žádnou takovou nenajdete, nejbližší je až úžasná Pismo Beach s písečnými dunami v okolí San Luis Obispo mnohem severněji. Byl jsem autem na plážích v Texasu, na Floridě i tady Kalifornii a vždy jsem se snažil chovat co nejohleduplněji ke všemu živému a také s respektem k pláži samotné. Bohužel dobrá polovina návštěvníků bere možnost přijet až na pláž autem jako šanci dovézt a často i nechat na pláži cokoliv, co auto uveze. Jiní v tom zase vidí příležitost vyzkoušet co všechno v písku dokáže jejich 4x4 SUV nebo truck. Pevně věřím, že budete patřit k té ohleduplnější polovině návštěvníků :-D
Comments