Pomerančová sezóna
- Petr
- 26. 7. 2021
- Minut čtení: 4
Aktualizováno: 28. 7. 2021
Pomerančová sezóna je v Kalifornii v podstatě po celý rok, což je dáno neuvěřitelnými vlastnostmi pomerančovníku, často také nazývaného strom života. Pokud se na tento symbol Orange County podíváme podrobněji, otevře se před námi fascinující příběh zdejšího lahodného ovoce, které považuji za jeno z nejlepších jaké jsem měl možnost ochutnat. A to jsem na byl na Floridě mnohokrát :-D.

Takže jak to vlastně se srovnáním pomerančů z Kalifornie a z Floridy je? Je to jednoduché, podnebí Kalifornie je velmi suché a s velmi nízkými ročními srážkami. Dny jsou horké a slunečné a noci suché a chladné. Toto počasí je ideální pro pěstování pomerančů se silnými, krásnými slupkami. Suchý vzduch zabraňuje tvorbě povrchových skvrn na slupkách, což je činí atraktivními. Silnější slupka také pomáhá udržovat je čerstvé po delší dobu. Jsou ideální do kamenných obchodů, protože vydrží čerstvé velmi dlouho. Podnebí na Floridě je horké a velmi vlhké, pomeranče jsou proto sladší a šťavnatější, ale nemají vzhled dokonalých Kaliforňanů a rychleji se kazí. Většina floridských pomerančů je proto zužitkována na výrobu pomerančové šťávy.
Zpátky do Kalifornie. Obecně vzato, hlavní sezóna začíná v listopadu, kdy dozrávají pomeranče odrůdy Navel Oranges.
Volně přeloženo se tato odrůda nazývá Oranžový pupek. Je to druh sladkého pomeranče, který je velký, bez semen a má bohatou, šťavnatou chuť. Pomeranč dostal své jméno podle prohlubně nebo dírky na konci plodu naproti stonku, která vypadá jako lidský pupek. Původní pomerančovník byl výsledkem mutace obyčejného sladkého pomeranče, který rostl v sadu kláštera v Brazílii v roce 1820. Odnož z tohoto stromu byla v roce 1870 zaslána do Washingtonu DC, odtud celý název odrůdy Washington Navel Orange. Tento pomerančovník je tak dobře přizpůsoben podnebí Jižní Kalifornie, že vytvořil celý kalifornský citrusový průmysl a je dodnes v Kalifornii nejčastěji pěstovaným pomerančem. Jeho sezóna trvá až do června.
Na tomto místě je třeba ještě zmínit i variantu odrůdy Navel Orange zvanou Cara Cara, která byla objevena ve Venezuele. Je sladší, má růžovou šťavnatou dužninu a chuťí připomíná jahody a maliny. Hlavní sezónu má od prosince do března.
Od poloviny února do března dozrává další zajímavý citrus Tangelo. Počítá se mezi pomeranče, ale ve skutečnosti je to hybrid mandarinky a grapefruitu. Název tangelo je složen ze zkratek „tang“ (tangerine je populární název pro mandarinky) a „elo“ od pomelo (kdysi název používaný obecně pro grapefruity, ale ve skutečnosti jde o samostatný druh citrusu). Plody Tangelo se mohou lišit barvou a velikostí, ale obvykle jsou oranžové, mají volnou slupku a snadno se loupou. Od pomerančů se odlišují charakteristickou „bradavkou“ na konci plodu směrem ke stonku. Chuť je kyselá až pikantní.
Zcela nepřehlédnutelný je Blood Orange, druh sladkého pomeranče, který má načervenalou kůru a pruhovanou až plnou šarlatovou, karmínovou nebo fialovou dužninu.
Krvavé pomeranče se někdy nazývají citrusy znalců nebo labužníků. Je to proto, že jejich chuť je výrazná a osvěžující s bohatým nádechem malin a jahod. Jsou oblíbené k jídlu jen tak nebo do salátů a na zdobení. Dokáží oživit jakoukoli ovocnou směs nebo salát a lze použít k doplnění slaných nebo sladkých pokrmů. K dostání jsou celou zimu až do jara.
Specialitou, která rozhodně stojí za pozornost je král mezi mandarinkami - mandarinka Sumo. Má krátkou sezónu, jen pár týdnu v dubnu, pochází z Japonska a v Kalifornii je povoleno ji pěstovat od roku 2011 jen na několika málo místech v San Joaquin Valley. Japonští pěstitelé poprvé vyšlechtili tuto mandarinku v roce 1972. Je to kříženec velmi velké a velmi populární asijské mandarinky zvané Ponkan a citrusu Kiyomi, což je sám o sobě kříženec pomeranče a mandarinky Satsumo. Výsledné ovoce je velké, s drsnou, nažloutlou slupkou a podivnou boulí nahoře. V 90. letech se tato mandarinka stala japonským "nejcennějším a nejdražším" citrusem, ze kterého se s cenou $10 za kus a omezenou dostupností stal luxusní dárek pro významné příležitosti. Sumo je nesmírně lahodné zdravé občerstvení. Jeho velikost a neuvěřitelná sladkost z něj činí jedinečné ovoce. Je také bez pecek a snadno se loupe.


Na obrázku jsou zachyceny všechny výše popsané druhy pomerančů, jelikož se mi je podařilo ve správný čas sehnat všechny najednou. Zleva doprava . Navel Orange, Tangelo, Blood Orange, Sumo a Cara Cara Orange.
Konzumovat toto vynikající ovoce je nejlepší jen tak z ruky. Pokud ovšem chcete o stupínek jiný chuťový zážitek, doporučuji následující. Nechte pomeranče vychladit v lednici (ne zmrznout!), oloupat, pokrájet na větší kousky a posypat kořenící směsí Tajín Clásico Seasoning (koupíte v Amazonu). Jde o vyváženou směs jemně pálivého chilli, dehydrované limetové šťávy a mořské soli. Výsledek je ohromující, zejména v horkém kalifornském počasí lepší osvěžení budete hledat jen těžko. Tato kořenící směs ale dokáže navodit gastronomický zážitek jiného řádu i při konzumaci jahod, kiwi, melounů či ananasu. Pro milovníky ostrých asijských či mexických jídel existuje i varianta s papričkami Habanero - to už je pak pořádné ovocné nakopnutí :-D
Tajín se ale používá i v míchaných nápojích či teplé kuchyni. Příkladem může být na olivovém oleji s trochou česneku restovaná růžičková kapusta, zasypaná parmazánem a směsí Tajín dle chuti...
Velké překvapení mne čekalo, když jsem si chtěl pomerančovník pořídit, abych viděl jaké to je když roste v ideálních podmínkách. The California Department of Food and Agriculture (CDFA) velice přísně kontroluje prodej a pohyb sazenic citrusů a to zejména importy jak stromků tak plodů. Bez patřičné pěstitelské licence máte silně omezený výběr, a tak zatímco na internetu se v jiných státech Unie prodávají sazenice citrusů všeho druhu, původu a velikosti i s dodáním až domů, do Kalifornie vám je nikdo nepošle - samozřejmě na zákonná omezení jste předem upozorněni. A je to pochopitelné, pomeranče představují obrovský business a jakýkoliv škůdce, choroba, či nechtěná mutace by mela na prosto katastrofální následky.

Pokud už ale stromeček seženete a řádně se o něj staráte (což mimochodem není, alespoň ze začátku, vůbec jednoduché, tedy pokud chcete nějakou úrodu), je to radost. Omamná vůně květů a v podstatě permanentně dozrávající plody činí z pomerančovníku opravdu již zmiňovaný strom života.
Ve zdejších zahradách vidíte citroníky a pomerančovníky poměrně často, většinou signalizují že se majitel stará o zahradu sám. Pokud zeleň kolem domu navrhla a stará se o ni specializovaná firma, citrusy tam nenajdete. Co je však ještě zajímavé, Američané domácí ovoce většinou nesklízejí a nechávají ho na stromech. To dorůstá někdy obřích rozměrů a stává se potravou pro ptactvo a věčně hladové, všudypřítomné veverky nebo mývaly. Obzvlášť oblíbené jsou přezrále a díky teplému klimatu kvasící plody, které přitahují tyto drobné savce zdaleka omamnou vůní :-D.
Comments