top of page

Pozorování velryb

  • Obrázek autora: Petr
    Petr
  • 8. 8. 2021
  • Minut čtení: 4

Aktualizováno: 8. 11. 2024

Pokud existuje něco jako symbol Západního pobřeží USA, pak je to kromě podmořských kelpových lesů zcela určitě velryba šedá - Gray Whale. Nejenom proto, že již přes 4000 let podniká každoročně jednu z nejdelších migrací mezi savci podél břehů Amerického kontinentu, ale také proto, že je symbolem zdejšího úspěšného boje za ochranu přírody a přírodních zdrojů. Po nevybíravém vybíjení vedeném velrybářskými flotilami v minulých stoletích se dostala až na okraj úplného vyhubení. Velmi přísné zákony na ochranu nejen velryb, ale i pobřežních vod vrátily tohoto impozantního mořského savce zpět do ekosystému Pacifiku.

Velryby šedé jsou známé svoji odolností a ne nadarmo jsou občas nazývány “the Jeeps of the ocean,” Také její latinský název Eschrichtius robustus reflektuje její odolnost a schopnost adaptace. Je to oportunistický všežravec, který je schopen hledat potravu v celé vodním sloupci od hladiny až po oceánské dno. Pokud mne paměť neklame, je to jediná velryba která si dokáže najít potravu i v sedimentech dna. Kdysi žila v mořích celého světa a jen populace ve Východním Pacifiku byla odhadována na 26 000 jedinců.

Co ji však proslavilo nejvíce jsou její migrační zvyklosti. Každoročně se vydává na cestu z bezpečných vod kolem Baja California kde rodí mladé, až ke břehům Aljašky za potravou. Před pár lety byla satelitem zaznamenána 14 000 mil dlouhá migrační trasa jedné velryby šedé od Mexických hranic k ruskému ostrovu Sachalin a zpět za 172 dní. Což je zatím absolutní rekord mezi savci.


Hlavní sezóna pozorování velryb, která se samozřejmě řídí jejich migračními zvyklostmi, začíná v Jižní Kalifornii zhruba v lednu a trvá až do dubna. Pozorovat lze zejména velryby šedé (Gray Whale) a keporkaky (Humpback Whale). Šanci vidět velryby máte ale i v létě, kolem břehů od května do září proplouvají plejtváci, přesněji plejtvák obrovský (Blue Whale) a plejtvák myšok (Finback Whale).

Pokud jde o nejlepší místa k pozorování velryb, na webu najdete vyčerpávající nabídku. Mohu jen přidat vlastní zkušenost, a upozornění, že je to také o štěstí být ve správný čas na správném místě. Pokud to vezmu od severu k jihu, úžasné místo k pozorování velryb v Jižní Kalifornii je okolí Channel Islands. Ostrovy samotné mají status národního parku a od pevniny je odděluje Santa Barbara Channel, což je vlastně obrovská podmořská dálnice, kudy migruje nespočet zvířecích obyvatel Pacifiku. Bohužel tudy vedou i velmi rušné trasy námořní dopravy, a do třetice jsou tu podmořská naleziště ropy a zemního plynu. Velryby tak často musí kličkovat mezi zaoceánskými plavidly a ropnými plošinami. I přesto všechno je tu život v moři neuvěřitelně bohatý, provoz lodí přísně řízen, další těžba ropy zakázána - dosluhující vrtné věže jsou postupně demontovány a sešrotovány. Vstupní branou je přístav Ventura Harbor, odkud se dostanete jak blíže k velrybám, tak na ostrovy. Ty rozhodně stojí za návštěvu, ačkoli jsou neprávem asi nejopomíjenějším národním parkem v Kalifornii. Směrem na jih v Los Angeles je další skvělé místo odkud vyrazit za velrybami - Long Beach. Nemám přímou zkušenost, ale pozorovaní velryb je tu časté hlavně na přelomu podzim/zima. A konečně pobřeží Orange County a dvě ikonická místa Newport Beach a Dana Point. V létě tudy proplouvají monstrózní světoběžníci, plejtváci obrovští - kolem Dana Point je jejich největší koncentrace na světě. V zimních měsících pak pravidelně táhnou na sever velryby šedé, pozorovatelné dalekohledem i ze břehu. Ještě jedna věc je tady unikátně k vidění - více než tisícihlavá stáda delfínů, pronásledující podél pobřeží Orange County obrovská hejna sardinek. Pokud se s člunem dostane až ke stádu a plujete chvíli s nimi, je to těžko popsatelný zážitek.



Fantastické místo k pozorování velryb, poslední na území USA směrem na jih, je Cabrillo National Monument tyčící se nad vjezdem do zátoky San Diego Bay. Je to zároveň historické místo - v roce 1542 zde vystoupil z lodi na břeh Juan Rodriguez Cabrillo, aby se zapsal do historie jako první Evropan, který vkročil na dnešní Západní pobřeží USA. Místa s nádherným výhledem na oceán se nacházejí kousek vedle majáku Old Point Loma. Z tohohle místa ale můžete pozorovat i jiné oceánské obry, tedy pokud zrovna nejsou na misi někde ve světě. V San Diego Bay je totiž největší přístav Pacifické flotily US Navy a doma jsou tu například letadlové lodi třídy Nimitz, USS Carl Vinson (CVN 70), USS Abraham Lincoln (CVN 72) a USS Ronald Reagan (CVN 76). Každá má na palubě 90 letadel a posádku 5700 mužů (!!), rozlišíte je snadno podle obrovské bíle číslice na hlavní palubní nástavbě. Vidět je na moři přináší opravdu silné emoce a okamžitě pochopíte proč je politici nazývají "100 000 tons of diplomacy" narážejíce na jejich neuvěřitelný výtlak a roli, kterou hrají v udržování vojenské a politické rovnováhy ve světě.


Zpátky k velrybám. Pokud byste pokračovali dále na jih do Mexika na poloostrov Baja California dostanete se až do míst s mělkými teplými lagunami, kde velryby šedé, chráněné před kosatkami a žraloky z volného moře, rodí mláďata a tráví s nimi první měsíce života.



Rád bych se podělil ještě o jeden rozměr setkávání s těmito velkými savci.

Pokud máte možnost dostat se k velrybám blízko, třeba na lodi, provází setkání s nimi často velmi zvláštní pocit, silná pozitivní emoce. Hodně lidí začne z ničeho nic plakat nebo si zpívat. Průvodci s dlouholetými zkušenostmi vám to jednoznačně potvrdí. Proč tomu tak je nevím, ale mám stejnou vlastní zkušenost. Pokud jsme u těch zkušeností, budete-li chtít pozorovat velryby ze břehu, nezapomeňte dalekohled. Pojedete-li na moře, vězte, že je tam vždy o několik stupňů chladněji než na pobřeží a fouká tam opravdu hodně čerstvý vítr. Čím později v průběhu dne vyjedete, tím bude vítr silnější.

Velmi důležité je, jakou lodí se za kytovci vypravíte. Pokud pojedete na větší, pro zhruba desítky výletníků, nebudou vlny či stabilita plavidla problém. Nezapomeňte, že pokud se usadíte na otevřené horní palubě, budete vystaveni přímému slunci a větru. Zvolíte-li menší člun jen pro několik osob, počítejte s jízdou jako na horské dráze, docela to na vlnách hází a učitě vás sem tam nemine ani sprška vody. Pokud se dostaví mořská nemoc či jiná komplikace, na menším plavidle obvykle nebývá toaleta. Budete ale daleko rychlejší a pohyblivější při hledání kytovců a můžete se k nim dostat i relativně blízko. Zapomeňte na focení - nebo ano udělejte pár snímků, ale hlavně to prožijte. Setkání tohoto druhu jsou většinou jen krátké okamžiky, a trávit je marným balancováním mobilu či foťáku vás může připravit o neskutečný zážitek - pohlédnout přímo do oka velryby :-D









 
 
 

Comments


bottom of page