Sonorská poušt
- Petr
- 8. 9. 2021
- Minut čtení: 5
Aktualizováno: 16. 11. 2023
Sonorská pouš (Sonoran desert) je suchá oblast pokrývající přibližně 100 000 čtverečních mil v Jihovýchodní Kalifornii a Jihozápadní Arizoně. Zasahuje i do Mexika kde pokrývá většinu státu Baja California a západní polovinu státu Sonora. Mohutný rozvoj zavlažování vytvořil v Kalifornské části pouště úrodné zemědělských oblasti, a to zejména dvě údolí Coachella Valley a Imperial Valley. Teplé zimy pak lákají turisty do pouštních měst Sonory, zejména kalifornského Palm Springs.
Pokud jde o průměrné teploty je Sonora nejžhavější ze všech severoamerických pouští, ale srážky. které se tu vyskytují jak v zimně, tak i v létě, vytvářejí vysokou biologickou rozmanitost. Zimní bouře z Pacifiku v západní část pouště (někdy se jí také říká „poušť Colorado“) vyživují mnoho letniček jako jsou vlčí máky a vlčí bob, jenž způsobují velkolepé jarní kvetení pouště. Silné letní monzuny pocházející z jihu, pak v létě dokážou dodat vegetaci vláhu a udržet ji tak přes horké léto.

Typickou a zároveň ikonickou rostlinou pouště Sonora je kaktus saguaro. Skládá se z vysokého, tlustého, rýhovaného, sloupovitého stonku o průměru kolem půl metru, často s několika velkými větvemi (rameny) zakřivenými vzhůru. Povrch kaktusu je hladký a voskovitý, stonky mají také silné, 5 cm dlouhé trny. Když absorbuje vodu, vnější dužnina saguaro se může roztahovat jako harmonika, zvětšovat průměr stonku a tímto způsobem zvýšit jeho hmotnost až o tunu! Roste velmi pomalu - možná 2 cm za rok - ale do velké výšky, 10 až 15 metrů. Největší kaktusy s více než pěti rameny jsou podle odhadů staré 200 let a mohou dosáhnout výšky pres 20m. Pokud je chcete prozkoumat zblízka navštivte úchvatný Saguaro National Park v Arizoně.
Součástí Sonorské pouště v jihovýchodní části Kalifornie je největší Státní Park Kalifornie, Anza-Borrego Desert State Park. Je to nádherné místo, téměř 600 tis. akrů, ohraničených drsnými horami: Bucksnorts a Santa Rosas na severu, pohořím Jacumba na jihu a pohořím Vallecito a Pinyon na západě. Východní hranici pak tvoří Carrizo Badlands.
V parku je více než 500 mil silnic! Včetně tras do skalnatých kopců, přes hluboký písek či podél malebných potoků. Jsou zde jak primitivní džípové cesty pro vozy 4x4, tak i zpevněné trasy přístupné pro horská kola. Jen malé upozornění, v létě se denní teploty běžně pohybují mezi 40-50C. Z mnoha kouzelných míst parku jsem vybral dvě. Borrego Palm Canyon a vyhlídku Font's Point. Do Borrego Palm Canyon můžete vyrazit přímo od návštěvnického centra parku, kde se dá i parkovat. Čím dříve ráno vyrazíte, tím lépe pro vás. Čekají vás 2 hodiny pochodu a lezení mezi balvany směrem tam, a pak 2 hodiny zase zpět. Čím je slunce na obloze výš, tím brutálnější výlet to bude. Ale žádný strach, na začátku stezky stojí urostlá dáma (State Park Ranger), která si vás přeměří očima, a pak požádá slušně, ale důrazně, abyste ji řekli kam plánujete jít a ukázali kolik máte sebou vody. Většinou velmi rychle obdržíte odpověď, že jste právě vyrazili na váš poslední výlet v životě a čeká vás bídná smrt vyčerpáním a dehydratací mezi kaktusy, pokud se hned nevrátíte do auta pro dostatek vody :-D.
Odměnou na konci výšlapu vám bude skrytá pouštní oáza s jezírkem a lesíkem palem Washingtonia filifera. Tyto 10-15m vysoké palmy jsou jako jediné původní v Jižní Kalifornii a jsou známé také pod názvem California Fan Palm.

Pokud se chcete vydat na výlet do geologické historie Země, nenechte si ujít vyhlídku z místa zvaného Font's Point. Je to ohromující pohled přes Borrego Valley, jaký jen tak nevymizí z paměti. Říká se, že je to nejlepší místo v Severní Americe k pozorování sedimentů pliocénu a pleistocénu. Musíte odbočit ze silnice S22 do koryta vyschlé řeky a po cca 20 minutách "plavání" v písku jste na místě. Bez 4x4 to ani nezkoušejte. I když, nenechte se limitovat, protože na jaře mne dokonale šokovala skutečnost, že se přede mnou v poušti, uprostřed řeky písku objevila červená Tesla...prostě pro šílence z L.A. neplatí žádné hranice :-D
Pokud se vydáte z Anza Borrego směrem na východ dorazíte po chvíli k Salton Sea . Toto slané jezero s rozlohou skoro 630 km² a hloubkou kolem 5 metrů má podivuhodnou historii. Vzniklo v roce 1905, když se řeka Colorado rozvodnila, protrhla hráze na zavlažovacím kanále Alamo Canal a voda začala proudit do zasolené propadliny na místě dnešního jezera. Trvalo dva roky, než se podařilo únik vody konečně zastavit. Do jezera raději nelezte, co ale stojí za to, jsou místní datle. Farmy, které je produkují, jsou páteří ekonomiky oblasti kolem jezera. Na nekonečné zelené lesy mohutných datlových palem uprostřed pouště, na pozadí s temně modrou vodou, je fascinující pohled.

Font's Point View (GPS: 33.2569832°N, -116.2330627°W)
V nejzápadnějším výběžku Sonorské pouště se nachází Palm Springs. Toto luxusní pouštní město leží na úpatí hory San Jacinto s výškou téměř 11 000 stop, v oblasti známé svými horkými prameny. Dnes je místem mnoha zimních turistů, hollywoodských produkcí a golfových či tenisových turnajů. Palm Springs je chráněno Little San Bernardino Mountains na severu, pohořím Santa Rosa na jihu a horami San Jacinto na západě. To zaručuje městu slavné teplé a suché klima, známé pro 354 slunečních dnů v roce a záviděníhodné zimní teploty kolem 25C. Jen pár minut od centra města můžete nastoupit na palubu Palm Springs Aerial Tramway. Lanovky, která vás za 10 minut vyveze ze základny v Chino Canyon na vrchol hory San Jacinto, kde na vás čekají dech beroucí výhledy na Sonorskou poušť a nedotčená alpská divočina. Na hoře je rovněž více než 50 mil turistických stezek, jako je Long Valley Discovery Loop, snadná 1 míli dlouhá stezka, kde rychle získáte pocit, že jste úplně někde jinde než uprostřed pouště. V zimních měsících si dokonce můžete postavit sněhuláka nebo vyběhnout na běžky. To vše napovídá, že byste sebou měli mít něco na sebe, protože změna klimatu je po několika minutách jízdy lanovkou nahoru velmi citelná. Mám s touto lanovkou spojenu jednu nezapomenutelnou hlášku. Kupovali jsme lístky u dolní stanice a pokladní s námi společensky konverzovala jak se nám líbí počasí, město, a podobně, tak jsme se jí také zeptali, jakže to vypadá nahoře? Koukla na nás přes okýnko a suše utrousila:
"I don't know, never been there!" :-D.

Marylin Monroe z roku 2012
Opravdu nádherným zážitkem je v Palm Springs 8m vysoká socha Marylin Monroe. Krátce po její instalaci v roce 2012 se stala symbolem Palm Springs a také turistickým magnetem. Abyste si ji vyfotili bez davu lidí pod jejími sukněmi, musíte být ranní ptáče.
No a pak přišlo jaro 2014. Vzedmutá vlna či hnutí, dodnes si nejsem jistý čeho, tuto nádhernou sochu označila za hyper-sexuální monstrum a symbol opovržení ženami. Marylin musela pryč - do depozitáře v New Yorku. Že sochu odstranili jsem zjistil až o 5 let později, když jsem jezdil kolem dokola jako idiot, nadával na GPS navigaci a kladl stejnou otázku jako tisíce jiných vracejících se turistů: "Where's Marylin?" Chtěl jsem totiž svým dětem ukázat, že existují i jiné ikony než Wonder Woman, Black Widow či Captain Marvel. O to více jsem prožíval, když letos v červenci dorazily z N.Y. kamiony s rozebranou sochou a začala její slavnostní reinstalace. Zdá se, že vlna se přehnala, nebo alespoň ztratila trochu na síle a některé věci se vrací zase na své místo.

"Marylin Forever"- socha je po deseti letech opět na výsluní
Překvapivým objevem byla tato instalace (viz. obrázek níže): Palm Springs Babies by David Černý. Naposledy jsem ta mimina viděl před léty lézt po Žižkovské televizní věži. No, asi je to v Praze přestalo bavit :-D

Comments