top of page

Haleakala volcano

  • Obrázek autora: Petr
    Petr
  • 2. 7. 2023
  • Minut čtení: 4

Aktualizováno: 19. 7. 2023

Málo co na naší planetě dokáže v člověku vyvolat okamžité pocity strachu a respektu jako pohled do kráteru sopky. Stejně je tomu tak, pokud stanete na okraji kráteru havajského vulkánu Haleakala na Ostrově Maui. Kráter má 11 km v průměru a obvod 45 km, a abyste se k němu dostali musíte vstát z pláže a vyšplhat do výše přes 3000 m. Překonat přitom prstenec mraků a několik klimatických pásem. Je to impozantní hora, zvláště když si uvědomíte, že nad vodou jsou pouhá 3% celkové masy sopky, která se před 2 miliony let začala v hloubce 7 km zvedat z mořského dna. Poslední magmatická erupce se zde odehrála někdy mezi lety 1480 - 1600 n.l.

Celý kráter není snadné, pro jeho velikost a časté mraky, přehlédnout. Nalézají se v něm dílčí malé krátery, které zůstávají němými svědky jednotlivých etap sopečné aktivity. Ticho a barvy zdejší krajiny působí tady, skoro v nebi, téměř nadpřirozeně.

Při pohledu na jižní obzor je vidět ostrov Hawai'i a na něm 4 205 m vysoká sopka Mauna Kea - nejposvátnější ze všech havajských sopek


Haleakala, je dech beroucí, magické místo nejen pro svou vizuální nádheru, ale hlavně atmosféru tvořenou množstvím výjimečných reálií a legend které se k tomuto místu vážou. Cesta z pláže do kráteru je v podstatě výletem napříč klimatickými pásy a rozhodně se vyplatí sledovat předpověď počasí. Nahoru se dostanete asi po 2 hodinách jízdy serpentinami a tajemnou téměř neobydlenou krajinou. Vězte, že budete muset vystoupat 3000 m vysoko za pouhých 60 km, což dělá z této trasy jednu z nejstrmějších silnic světa. Je dobré vyrazit brzy ráno, kdy není ve vzduchu tolik vodní páry a je dobrá viditelnost.

Dávejte velký pozor na cyklisty v posledním úseku klikatého stoupaní od Headquarters Visitor Center až ke Kalahaku Overlook. Podnikavé šílence totiž napadlo organizovat hromadné sjezdy cyklistů ze sopky dolů (nahoru je i se speciálními koly vyveze autokar). Takže se nedivte, když se z ranního oparu v zatáčce před vámi vynoří skupina pološílených kolařů, řítících se z kopce nekontrolovatelnou rychlostí. Většina se se smrtí v očích snaží ze všech sil eliminovat výsledky působení neúprosných zákonů pohybové mechaniky, někteří u toho nepřetržitě ječí, jiní frčí dolů paralyzování hrůzou. Jak je dole sbírají netuším.

Havajské jméno Hale-a-ka-la znamená doslova dům slunce a sopka je dodnes posvátným místem bohů.


Haleakala dostala svůj název podle slavné polynéské legendy. Tenkrát délku dne řídil La, bůh slunce, který rozhodoval, kdy je světlo nebo tma. Protože La rád často spal, zkracoval tak dny, až naštval chlapíka jménem Maui. Ten si vyrobil dlouhé silné lano z tkaného kokosového vlákna a ve tmě vyšplhal na vrchol Haleakala. Když se La konečně ráno objevil (jako obvykle pozdě) Maui boha přivázal lanem k nedalekému stromu. La, uvězněn a bezmocný, prosil o propuštění. Maui se sním nakonec dohodl na delších dnech výměnou za jeho svobodu. Východ slunce z vrcholu Haleakala je nezapomenutelný zážitek! Musíte ale vstát ve 3:00 ráno a rezervovat si dlouho dopředu parkovací místo na webu www.recreation.gov .

Kalahaku Overlook, odkud je nejen vidět celý kráter sopky ale i sousední ostrov Hawai'i

Pokud bych měl jmenovat jednu věc, která mne na vrcholu sopky překvapila nejvíce, pak řeknu bez váhání Stříbrný meč (Argyoxiphium sandwicense), neboli Haleakala Silversword, v havajštině āhinahina. Tato rostlina neroste nikde jinde na světe něž tady na vrcholu sopky Haleakalah. Vyvinula se jako endemit pravděpodobně z rostliny známé jako California tarweed, která sem přicestovala s tažnými ptáky před miliony let. Stříbrné meče mají výrazný a fotogenický vzhled a plně se aklimatizovaly se na zdejší jedinečné prostředí. Jejich stříbrné listy fungují jako zásobníky vody a naklánějí se dovnitř odrážejíce sluneční světlo na centrální růstový bod rostliny. Květina žije 15-50 let, a pouze jednou monumentálně vykvete - během několika týdnů vytvoří až 1,5 m vysoký, rudě kvetoucí stvol, Po opylení stříbrný meč, vyprodukuje až 50 000 semen a zemře - životní cyklus začíná znovu.

Užijte si pohled na tuto jedinečnou rostlinu a vězte že jde o živoucí legendu.

Stříbrný meč je jeden z mála organismů, které dokáží v extrémních podmínkách na vrcholu vulkánu žít. A právě nedostatek rostlin a živočichů, odlehlost místa od lidských civilizačních vlivů i schopnost jedinečné krajiny pohlcovat zvuk mají za následek, že kráter Haelakala je pravděpodobně nejtišším místem na Zemi. Nedávná měření na dně kráteru prokázala, že zdejší ticho přesahuje technické možnosti mikrofonů. Určitě k tomu přispívá i vysoká nadmořská výška, která ovlivňuje fyzikální parametry šíření zvuku. Je to opravdu velmi intenzivní a emotivní zážitek.

The quietest place on Earth - nádherné ticho ostré sopečné krajiny inspiruje k mnoha zážitkům od duchovních až po filozofické.

Velmi zajímavé a opět jedinečné je setkání mocných sil matky Přírody reprezentované kráterem sopky do něhož se v pohodě vejde celý ostrov Manhattan, a nejmodernější technologie naší civilizace, kterou tady, 3 kilometry vysoko, uprostřed nekonečného Pacifiku, reprezentuje špičková astronomická observatoř Haleakala na vrcholku Valley Isle. Tato observatoř, jinak známá jako Haleakala High Altitude Observatory Site nebo „Science City“, má dva nájemníky - Výzkumnou laboratoř Vesmírných sil armády Spojených států a síť Las Cumbres Observatory Global Telescope Network. Pro pozorování objektů na obloze jsou tu ideální podmínky, a lze odsud přehlédnout až 3/4 oblohy naší planety. Zdejší výkonné teleskopy rozliší objekty o velikosti basketbalového míče na vzdálenost 30 000 km. US Space Force pak odtud prostřednictvím Maui Space Surveillance Complex identifikují a sledují všech více než 8000 lidmi vytvořených objektů, které se pohybují v blízkém vesmíru. Také proto se na tomto malinkém ostrově nachází jeden z nejrychlejších a nejvýkonnějších počítačů světa.

A co říci závěrem? Snad jen že na vrcholu Haleakalā, majestátní spící sopky na Maui, je snadné zapomenout, odkud jste přišli, když se díváte na to, co vypadá jako z úplně jiného světa.

 
 
 

Comments


bottom of page