Hurá do školy
- Petr
- 25. 8. 2021
- Minut čtení: 6
Aktualizováno: 8. 9. 2021
V Kalifornii začal nový školní rok. Možná ta správná chvíle na malé zamyšlení nad tím, jak to tu na školách chodí. Ve Spojených státech je vzdělávání primárně v kompetenci toho kterého státu a místní vlády. Každý stát má své vlastní ministerstvo školství a zákony týkající se financování škol, přijímání zaměstnanců, docházky studentů a osnov. Státy také určují počet let povinné školní docházky - v některých státech je vzdělávání povinné do 18 let v jiných pouze do 16 let.
Výše uvedené je důvodem proč následující řádky jsou relevantní jen pro Kalifornii. Rozdíly mohou být opravdu dramatické, zatímco školní distrikty v Jižní Kalifornii řešily redukci výuky o historii a reáliích Evropy ve prospěch výuky o velkých asijských civilizacích, tak v některých školních distriktech Texasu stále nekončí debata zda vyučovat evoluční teorii (Darwinismus) nebo teorii stvoření (Kreacionismus). Samozřejmě nejde jen o obsah výuky, ale i o její organizaci. Současná pandemie Covid-19 to ukazuje v plném rozsahu. Zatím co Kalifornie a v podstatě celé liberální Západní pobřeží má více méně povinné očkování i roušky - Jižanské státy od Texasu po Floridu, z důvodů kterým rozumí jen oni sami, očkování ani ochranné pomůcky nepodporují či dokonce zakazují.

Systém povinné (bezplatné) školní docházky se označuje K-12 a znamená „od mateřské školy (Kindergarten) do 12. třídy“. To zhruba odpovídá školnímu věku začínajícímu kolem pěti let až po ročník 12. ve věku kolem 18 let. Systém je rozdělen do tří fází: Elementary School (stupně 1 – 6), Middle School (stupně 7–8) a High School (stupně 9–12). Na konci High School mají žáci kromě sbírky různých hodnocení a doporučení, také k dispozici tzv. Grade Point Average (GPA), který může pomoci určit jejich další krok směrem do práce nebo na vysokou školu.
GPA je průměrné skóre získané za středoškolské kariéry studenta jako výsledek testů, střednědobých a závěrečných zkoušek, esejí, kvízů, domácích úkolů, účasti ve třídě, skupinové práce, projektů a docházky.
Veřejné školství je organizováno do tzv. školních distriktů, jednotlivé školy v rámci distriktu mají harmonizované procesy i obsah výuky, a vždy mají přesně vymezenou spádovou oblast. Pokud chcete chodit do jiné veřejné školy, než kam máte spád, musíte podat žádost s odůvodněním. Trvalé bydliště studenti musí dokumentovat každý rok, stejně jako zdravotní stav. V Kalifornii rovněž platí obecně bez výjimky pravidlo "No shot - No school". Jinými slovy musíte prokázat, že dítě má všechna požadovaná očkování, jejichž rozsah je větší než je běžné v EU a některých jiných státech USA. Pokud očkování odmítáte, žádný problém, celou výuku muže dítě absolvovat doma, prostřednictvím on-line school.

Takže jak to v americké škole vypadá? Přesně tak, jak to znáte z amerických filmů. :-D
Tak, to jsem si skvěle zjednodušil situaci. Předně je třeba říci že školy jsou mnohem větší, např. průměrnou High School (tady kolem nás jich je 6) navštěvuje cca 2 500 studentů. A jejich etnické složení je velmi pestré: Japonci, Korejci, Vietnamci, Tchajwanci, Číňané, Indové, Pakistánci, Peršané, Arméni, Arabové, Filipínci, Hispánci, Brazilci, Afroameričané, obyvatelé Tichomořských ostrovů a běloši - většinou místní, až na pár výjimek (Poláci, Chorvaté, Češi, Slováci, Ukrajinci, Rusové, Bělorusové). Zajímavé je vždy spektrum vyučovaných cizích jazyků (které má každá škola jiné) - jedno konkrétní portfolio vypadá takto: korejština, japonština, čínština, latina a španělština. Jeden si musíte vybrat :-D.
Svoji architekturou školy připomínají spíš horizontální shopping mall, se zhruba stovkou tříd, které jsou přístupné jen z venku (žádné kryté propojovací chodby). Třídy doplňuje knihovna, mediální centrum, ambulance, divadlo, posluchárna, několik různě velkých sportovních hal a hřišť včetně stadionu na americký fotbal s atletickou dráhou. Většina škol je rovněž vybavena velkými venkovními bazény. Rozsah a velikost sportovních zařízení ve školách mne velmi překvapil, stejně jako povinné testy z tělesné výchovy s předepsanými parametry, kterých musíte v daném věku dosáhnout. No a zbývají už jen nekonečné aleje školních skříněk, odpočinkové plochy s posezením, velikánská parkoviště kolem dokola, a prodejní automaty na cokoliv v každém volném koutě, to vše samozřejmě pod širým nebem.. Pokud se týká technického vybavení, tak společnosti Google, Apple a Microsoft se mohou přetrhnou aby si vychovaly v nastupující generaci své loajální zákazníky. Školy většinou dosáhnou na špičkové vybavení v rámci různých podpůrných programů těchto korporací a žáci si vybavení pro individuální potřebu mohou pořídit za velmi výhodných podmínek, nebo si vše mohou bezplatně pronajmout po dobu studia. Neustále obnovované technologické vybavení umožnilo v podstatě rychlý a hladký start kompletní on-line výuky v době pandemie. Jiná věc, která mne překvapila je, že děti mají možnost dostávat svačiny a obědy zdarma, nebo za symbolický poplatek, pokud je roční příjem rodiny nižší, než stanovená hranice.
Organizace výuky je jednoduchá, víte co musíte mít na konci absolvované, takže si skládáte rozvrh jak potřebujete, zahrnete pár povinných věcí pro daný ročník, a pak je to na vás. Škola zaměstnává i odborné poradce (school counselors), kteří vám s tím mohou pomoci. Rovněž můžete volit různou rychlost absolvování jednotlivých předmětů, a také jejich náročnost. A pozor, limit je maximálně 8 různých předmětů za pololetí!
Obecný přístup je tady jednoduchý - vzdělání je příležitost a je na studentovi, jak se k tomu postaví. Dramatický rozdíl je v tom, že studenti jsou bráni jako rovnocenní partneři a kritické myšlení je vyžadovaným a vyučovaným přístupem. Rovněž respektování a ochrana soukromí je prioritou. Učitel třeba nesmí sdílet vaše studijní výsledky ve třídě, na druhou stranu všechno co jste absolvovali je vzápětí do detailu přístupné online studentovi i jeho zákonným zástupcům. Docházka je hlídána přísně a v okamžiku kdy student není přítomen, škola okamžitě telefonuje a rodiče musí ještě ve stejný den do školy poslat, nebo na záznamník namluvit, vysvětleni. Předem se moc omlouvat nedá, systém je obecně nastaven tak, že mnoho absenci nedovoluje, nezvládnete pak předepsané a naplánované věci (pokud to v dané situaci pomůže, můžete flexibilně přeskočit na on-line school).
Jedna věc je na zdejším školství fascinující - mentalita učitelů. Z principu pozitivní přístup, a všemožná podpora studentů v tom, o co usilují. Žádné zastrašování, vyhrožování, ponižovaní nebo odsuzování. Studenti jsou i za minimální aktivitu okamžitě chváleni, a pokud se něco nepovede učitelé pomáhají hledat cestu, jak to napravit, či udělat jinak. Komunikace se studenty je témeř nepřetržitá, přímá a zpětná vazba je nejen vítána, ale často vyžadována. Učitelé jsou respektovanou součástí místní komunity a často pracují pod definitivou - po 30 odpracovaných letech mohou do důchodu a pobírají pak nadále 90% svého posledního platu.

Nechme poněkud suchých faktů a podívejme se na některé postřehy z reálného života.
Dress code je poměrně přesně popsán ve školním řádě, tolerance je ale veliká. A tak studenti nejčastěji chodí do školy v tričku a kraťasech. Řada studentů také chodí v oděvu který je typický pro jejich etnikum. Když se v zimě ochladí, tak děvčata vytáhnou zimní kraťasy, které nekončí v tříslech ale v pulce stehen, chlapci pak prodlouží délku pod kolena. Zimomřiví jedinci vytáhnou tepláky nebo legíny. Do školy je výslovně zakázáno chodit v pyžamu, ale pokud je někdo přesto odhalen, hravě se vymluví, že má jen avantgardní teplákovku.
Pokud student pokazí test či písemku má učitel možnost povolit mu ten stejný test zopakovat. Podmínkou však je, že student zdůvodní proč chce opakovat, udělá rozbor chyb a odevzdá přípravu. Vše má za cíl vést studenty k pro-aktivitě a oceňovat úsilí.
Řada učitelů povoluje používání taháků (cheat sheet) většinou v předem stanoveném formátu, jiní dokonce na závěr taháky posbírají a zahrnují jejich kvalitu do celkového hodnocení jako přípravu. Existuje rovněž kategorie testů "open note" kdy můžete oficiálně používat poznámky, výpisky (nikoliv aktivně vyhledávat během testu na internetu).
Bezpečnostní opatření ve školách jsou přísná a všichni jsou 2x ročně trénováni, jak reagovat na zemětřesení, požár a aktivní střelbu. Zástupce policie, nebo šerifa je součástí školní rady a to nejen proto, že studenti mají řidičák už od 16 let.
Mobilní telefony a všechny sociální sítě jsou tady součastí školního života. I školy samotné rutinně používají sociální sítě ke komunikaci se studenty, rodiči i veřejností. Jsou to v podstatě studenti sami, kdo se stará o digitální stopu školy. O to více je kladen důraz na výuku a znalost kybernetické bezpečnosti, ochrany osobních údajů, autorských práv a ověřování informačních zdrojů. Děti se tu učí, že když se rozhodnou do digitálního světa vstoupit, je zodpovědnost v první řadě na nich!
Zajímavým rituálem, který se opakuje pravidelně každý pátek o druhé vyučovací hodině je Slib věrnosti vlajce (The Pledge of Allegiance to the Flag). Život na škole se na zhruba 1 minutu zastaví, všichni stojí v pozoru čelem proti vlajce (je v každé místnosti na škole) s pravou rukou na srdci odříkávají text: "I pledge allegiance to the Flag of the United States of America, and to the Republic for which it stands, one Nation under God, indivisible, with liberty and justice for all."
Pokud jste dočetli až sem dozvíte se proč jsou v textu obrázky pryskyřníků z úžasných The Flower Fields (Carlsbad, CA) https://www.theflowerfields.com/ . Zcela jednoduše, přísné bezpečnostní předpisy zakazují pořizovat jakékoliv fotografie či videozáznamy ze škol :-D.

Comments