top of page

Auto-civilizace

  • Obrázek autora: Petr
    Petr
  • 28. 7. 2021
  • Minut čtení: 5

Aktualizováno: 11. 8. 2021

Kalifornie je kolébkou automobilové kultury (The Worlds first auto-civilization), která se tu zrodila na přelomu 19. a 20. století. I po více než 100 letech nadále udává směr v této oblasti, a to je na první pohled zřejmé každému, kdo sem zavítá.

Automobil, více než kterýkoli jiný způsob dopravy, představuje nejmocnější transformační technologii v historii. Od roku 1898 automobil pomáhal formovat a definovat kalifornský způsob života a vytvořil to, co se nyní nazývá první „auto-civilizací“ na světě.

Po více než sto letech lze s jistotou říci, že automobil Kalifornii sjednotil a zpřístupnil i nejvzdálenější části státu prostřednictvím jedné z nejpropracovanějších dopravních sítí na světě. Automobil také předefinoval, jak a kde Kaliforňané pracují a žijí, a zformoval tak jedinečný životní styl. V současnosti jsme opět svědky obrovské technologické revoluce -přechodu k elektrickému pohonu automobilů. Minulý rok (2020) bylo v Kalifornii zaregistrováno 425 000 nových vozů na elektrický pohon a prodeje dále raketově rostou. Loni byl rovněž přijat zákon zakazující v Kalifornii prodej aut se spalovacím motorem po roce 2035. A s elektro-mobilitou přicházejí opět velké změny životního stylu...

Nechci vyjmenovávat co vše automobil zásadně ovlivňuje - od pojišťovacího businessu, olejářského průmyslu, elektrotechniky, až po stavební průmysl. Soustředím se spíše na to, co přináší v kultuře a životním stylu:

  • Automobilová dovolená a vše co s tím souvisí - autokempy, obytná auta, motely, auto pláže, atd. Pokud vyrazíte najdete tu po cestě všechno co potřebujete.

  • Svoboda migrace a pohybu - autem se dostanete opravdu všude, a také se automaticky předpokládá, že autem přijedete. Navzdory husté letecké infrastruktuře Američané běžně auty cestují na opravdu velké vzdálenosti.

  • Osvobození od sociálních omezení - na dálnicích a silnicích jsou si všichni rovni.

  • Kalifornská "Drive in Culture"- restaurace, nákupy, léky, zdravotní služby, banky, benzínové pumpy, autoservisy, kina a mnoho dalších věcí vyřídíte jen přes stažené boční okénko vašeho auta, vystupovat nemusíte.

  • Automobil jako hobby - přesto, že auto je tu v první řadě spotřební věc, řada Američanů má někde doma schovaného toho pravého miláčka, které mu věnuje svůj volný čas. Obrovským fenoménem je také automobilový sport, stačí jen připomenout sérii NASCAR a obří Speedway autodromy ve velkých městech. Na druhou stranu veliké množství Američanů holduje off-road cestování ve volné přírodě - z tohoto pohledu má zdejší divočina rozhodně co nabídnout.

  • Automobil jako ikonický symbol - kdo by neznal Willy's Jeep, Ford Mustang, Chevrolet Corvette, Dodge Charger, Shelby Cobra, Pontiac Firebird, nebo z horké současnosti Tesla Model S.

Momentálně jezdí po kalifornských silnicích a dálnicích asi 30 milionů registrovaných vozidel. Což je šílené číslo, ale mne naprosto usadil jiný údaj ze statistik - v City of Los Angeles je Cars to People Ratio 180/100, tedy 180 automobilů na 100 obyvatel!! Pokud k tomu připočtete fakt, že celá metropolitní aglomerace Los Angeles včetně Orange County na jihu je prošpikovaná hustou sítí městských dálnic, která musí zajistit dopravní obslužnost asi 18 milionům obyvatel, máte základní ingredience ke vzniku legendárních dopravních zácp.

Abyste získali lepší představu, pokusím se přiblížit celou situaci na konkrétním příkladu dálnice Interstate 405 (I-405), která je pro lidi žijící v pobřežních městech Orange County a v Západním Los Angeles, naprosto nepostradatelná.

I-405 je hlavní severojižní městská dálnice v Jižní Kalifornii. Celá trasa je známá také jako severní část dálnice San Diego Freeway. Ve skutečnosti je to vlastně bypass, pomocná trasa vedoucí paralelně s I-5, hlavní dálnicí celého West Coast vedoucí ze Seattle až do San Diego. I-405 začíná v Jižní části Irvine (oddělením se od I-5), pokračuje na sever mezi centrem L.A. a pobřežím, protíná kopce Santa Monica a spojuje údolí San Fernando na severu s Los Angeles City. Provoz na ní je nepředstavitelný, je to nejrušnější dálnice v USA s nejvyšší frekvencí provozu - pokud byste u ní vydrželi stát celý den, projede kolem vás až 370 000 aut denně! Slouží mimo jiné k dopravní obsluze tří velkých letišť, a to mezinárodního letiště Los Angeles (LAX), letiště Long Beach (LGB) a letiště John Wayne v Orange County (SNA).



Není nic platné, že místy je dálnice široká 10 pruhů v jednom směru, problémy s jejím přetížením jsou monumentální. V době ranní a podvečerní dopravní špičky

(Rush Hours 6-10 am a 3-7 pm) je průměrná rychlost na dálnici kolem 10 mil za hodinu.

To vše vede v vtipům, že dálnice má číslo 405, protože provoz se pohybuje rychlostí „čtyři nebo pět“ mil za hodinu, či proto, že řidiči stráví „čtyři nebo pět“ hodin cestováním kamkoli. Vše mohu potvrdit z vlastní zkušenosti, protože se mi z počátku několikrát stalo, že jsem se za celý den nebyl schopen dostat z Orange County na jihu přes Los Angeles na jeho severní předměstí. Musel jsem jsem to vzdát, zrušit schůzky a vracet se zase půl dne domů, aniž bych cokoliv vyřídil :-D

Obrázek: CBS, Los Angeles


Aby cestování po metropolitní oblasti L.A. nemělo vždy apokalyptický charakter, je třeba trochu taktizovat. Vyhýbat se rush hours jak to jenom jde. Často je lepší vydat se mimo dálnici a i s přejezdem mnoha desítek světelných křižovatek, dorazíte do cíle rychleji. Jinou možností je necestovat sám a využít tzv. Carpool Lane nebo High-Occupancy Vehicle (HOV) Lanes: Pokud cestuje 2 a více osob v autě, můžete použít tento vyhrazený pruh nacházející se úplně vlevo u středu dálnice. Je to kalifornský vynález, jak podporovat, aby lidé cestovali více společně a nikoliv neekologicky, každý sám ve svém autě, jak je tomu v drtivé většině případů. Pruh je označen bílým kosočtvercem na černém poli a mohou ho používat i elektrická auta bez ohledu na počet osob ve voze. Pozor kamery jsou na I-405 všude a zneužití Carpool lane vás bude stát cca $500.

Orange County (OC) přidala k možnostem jak minimalizovat dlouhá zdržení na státních dálnicích síť placených expresních dálnic The Toll Roads, známější pod názvem Fastrak. Vytvoříte si účet na webu, zaregistrujete SPZ, přidáte platební údaje (kreditku) a poštou vám přijde samolepka s čipem. Tu nalepíte na přední sklo podobně jako dálniční známku v Česku a můžete vyrazit (mýtné je vypočítáno podle průjezdu mýtnými bránami, upozornění dostanete na mobil). Podstatně si tak můžete zkrátit cestování z OC do San Diego nebo na východ do San Bernardino či Palm Springs. Pro představu za jednu cestu zaplatíte $5-7, pokud jezdíte pravidelně existuje fůra věrnostních slev.

Bohužel i tak statistiky dokazují, že pravidelně cestující řidiči v metropolitní oblasti L.A. stráví v zácpách v průměru 119 hodin ročně!

Na závěr ještě krátká reminiscence. Pandemie Covid-19 přinesla jeden neuvěřitelný benefit, provoz se snížil tak drasticky, že se na většině dálnic dalo jezdit na úrovni rychlostního limitu (65 mil/h). Z ovzduší nad Los Angeles zmizel smog a ozon, vzduch se vyčistil a viditelnost dosáhla úrovně známe z poloviny minulého století. A nebylo by to L.A. kdyby tato příležitost zůstala nevyužita. Na prázdných dálnicích se objevili "závodníci" se super-sporty (kterých tu jezdí nepočítaně) řádíce v divokých honičkách stylu

Fast& Furious mezi sebou nebo s dálniční policií (Highway Patrol).

Bohužel s odeznívají Pandemii se vše vrací ke starým dobrým zácpám a smogu :-D



 
 
 

Comments


bottom of page